“Drewno w architekturze krajobrazu miasteczek staropolskich” – niezwykła wystawa i oprowadzanie kuratorskie

Od dzisiaj w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci można zwiedzać nową wystawę czasową “Drewno w architekturze krajobrazu miasteczek staropolskich”, na której zamieszczone zostaną prace Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Dotyczy ona drewnianych budowli, które od lat stanowiły i wciąż stanowią element krajobrazu miast.

Niegdyś drewniana architektura była bardzo popularna i często wyrażała tożsamość kulturową ludzi, którzy zamieszkiwali dany region Staropolskiej Rzeczpospolitej. Architekci odeszli od tego stylu dopiero w XX wieku, kiedy to zanikała umiejętność szlachetnej obróbki drewna. Zapotrzebowanie na budynki z innych materiałów niż drewno jest obecne także dziś, ale studenci Politechniki nie zapomnieli o tradycyjnej metodzie budowniczej.

Stworzona wystawa ma zwrócić uwagę na wygląd drewnianych budynków oraz na to, jak bardzo wpływały one na krajobraz miasteczek w Wielkopolsce, ale też na Mazowszu, w Małopolsce czy na Śląsku i Podolu. Zaprezentowano na niej wybrane detale konstrukcji oraz współczesne makiety. Nie zabraknie też szkiców i rysunków artystów, którzy inspirując się drewnem starali się odrodzić polski styl budownictwa w kraju, który przez wiele lat znajdował się pod zaborami.

Wystawę można obejrzeć w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci przy ulicy ks. I. Posadzego. Będzie ona dostępna do 26 kwietnia, a wstęp kosztuje 4-6 złotych. Kuratorem wystawy jest dr hab. inż. Radosław Barek.

W czwartek, 21 marca, o godzinie 16:00 odbędzie się również zwiedzanie kuratorskie wystawy.