97 lat Lecha Poznań

Autor: Rafał Bajer fot. CYRYL
REKLAMA

Dziś przypada 97. rocznica powstania Lecha Poznań. Siedmiokrotny mistrz Polski, choć aktualnie w nie najlepszej formie, uchodzi obecnie za jeden z najlepszych klubów w kraju.

Zanim Lech stał się drużyną, którą znamy obecnie, przechodził wiele przemian. Klub został założony 19 marca 1922 roku - właśnie tego dnia Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży postanowiło zamienić stowarzyszenie na klub piłkarski, a jego rejestracja jest dziś uznawana za symbol powstania „Kolejorza”. Jan Dyzman, ówczesny skarbnik, zaproponował nazwę Lutnia Dębiec, ponieważ śpiewał wtedy w chórze „Lutnia”. Spotkało się to z pozytywnym przyjęciem jego kolegów, ale na zmianę nie trzeba było jednak długo czekać.

Już 4 sierpnia klub przybrał nazwę Towarzystwo Sportowe Liga Dębiec. Wtedy też obecny Lech znalazł swój dom na boisku przy ulicy Grzybowej. Pierwszy mecz drużyna złożona głównie z zawodników z Dębca zagrała ze Spartą Poznań, remisując 1:1. Zespół przystąpił również do rozgrywek ligowych - C-Klasy. Na inaugurację, 29 czerwca 1924 roku, TSLD zmierzyło się z Ruchem Poznań i wygrało 5:3. Później zweryfikowano ten wynik na 3:0 ze względu na nieprawidłowości w składzie rywala.

Początki dla klubu nie były łatwe. Często dochodziło do zmian na szczycie hierarchii, a z trudem opłacano składki, przez co drużyna była w pewnym momencie nawet zawieszona. W tym samym czasie Dębiec został włączony do Poznania, w związku z czym zmieniła się też nazwa klubu - Dębiec został w niej zastąpiony Poznaniem. Po tym wydarzeniu ekipa z Dębca zaczęła wychodzić na prostą i zdobywała na znaczeniu w swoim regionie. Udało się uzyskać awans oraz założono zespół rezerw, co zwiększyło wewnętrzną rywalizację.

Piłkarze traktowali klub jednak jedynie jako odskocznię do drużyn, w których mogliby grać profesjonalnie. Kolejni prezesi mieli bardziej ambitne plany, a wiele zmieniło się po związaniu z koleją. Świadczy o tym choćby fakt, iż do właśnie protoplasta Lecha był pierwszy reaktywowanym po II wojnie światowej klubem.

Warto też dodać, że barwy klubu nie zawsze były niebieskie. Kilka sezonów temu część kibiców zgłaszała niezadowolenie, iż stroje sztabu trenerskiego są czerwone, taki kolor miał jednak swoje odzwierciedlenie w historii. Na samym początku zawodnicy drużyny przywdziewali właśnie czerwone koszulki, a barwy na niebieskie zostały zmienione po związaniu się klubu z koleją.

W trakcie swojej historii Lech wielokrotnie zmieniał swoje nazwy. Na początku lat 30. nazwę zmieniono na Klub Sportowy Kolejowego Przysposobienia Wojskowego Poznań Dworzec, by po kilku latach usunąć z niej człon „Dworzec”. Po wyzwoleniu Poznania pod niemieckiej okupacji klub reaktywowano jako Kolejowy Klub Sportowy Poznań, następnie zmieniając nazwę na Klub Sportowy Związku Zawodowego Kolejarzy Poznań. Od końca lat 40. obowiązywała nazwa Zrzeszenie Sportowe Kolejarz Poznań. Przez jakiś czas w nazwie znajdował się nawet człon „Pogoń”, co wynikało z fuzji z Pogonią, która nastąpiła w 1947 roku.

„Lech” pojawił się w oficjalnych dokumentach dopiero 16 stycznia 1957 roku. Wcześniejsze nazwy kojarzyły się poznaniakom ze stalinowską epoką, dlatego postanowiono od nich odejść, a celem było wybranie takiej, która kojarzy się z dawnymi dziejami stolicy Wielkopolski. Przedstawiano wiele propozycji, a w czołówce były Piast, Pogoń, Poznań oraz Lech. Tę ostatnią wymyślili Florian Grzechowiak i Janusz Patrzykont - olimpijczykom z Berlina 1936, którzy grali między innymi w koszykówkę, piłkę ręczną oraz siatkówkę i byli również związani z koleją. Nazwa Lech zyskiwała coraz większą popularność podczas obrad. Ze wsparciem innych znanych wówczas sportowców udało się wybrać właśnie ją. Zdecydowano jedynie, by w tamtym momencie zrezygnować z obecnie znanego członu KKS, żeby uniknąć zainteresowania grą w klubie wyłącznie kolejarzy. O zmianie nazwy informowała prasa, a ogłaszano to także za pośrednictwem megafonów na samochodach, które jeździły przez jakiś czas po Poznaniu. Nazwa Lech przetrwała do dziś i od tamtego czasu zmieniały się tylko człony dodatkowe.

To właśnie już jako Lech klub odnosił największe sukcesy. Od czasu zmiany 13 razy zajmował miejsce na podium w najwyższej polskiej lidze (wcześniej tylko dwukrotnie trzecie miejsce), w tym siedmiokrotnie sięgnął po mistrzostwo. Na swoim koncie „Kolejorz” może się również pochwalić pięcioma Pucharami Polski oraz sześcioma Superpucharami, co jest najlepszym wynikiem w Polsce (druga Legia ma cztery tytuły).

Drużyna kilkukrotnie pokazywała, że potrafi walczyć również na międzynarodowej arenie. Mecze Lecha z Barceloną, Olympique’iem Marsylia, Juventusem czy Austrią Wiedeń przeszły już do historii polskiej piłki, a kibicom dostarczały nie tylko emocji, ale i powodów do dumy. Obecnie zespół nie ma najlepszej formy, co nieco przyćmiewa rocznicę powstania klubu. Nie zmienia to jednak faktu, iż „Kolejorz” jest obecnie jedną z najlepszych drużyn w Polsce, co prawdopodobnie jeszcze nieraz udowodni.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA