System dofinansowania miejsc w prywatnych żłobkach będzie zmieniony?

Autor: Mateusz Menkina fot. pixabay
REKLAMA
Miasto Poznań gwarantuje 1332 miejsca w publicznych żłobkach. Ze względu na większe zapotrzebowania miasto dofinansowuje także pobyt dzieci w żłobkach prywatnych. Ich przedstawicielki rozmawiały z radnymi o zmianach w funkcjonującym konkursie żłobkowym.
W tym roku z miesięcznego dofinansowania w wysokości 600 zł skorzystało 2099 rodziców, którzy płacą podatki w Poznaniu. Placówki stawały w konkursie ofert, a na wypadek gdyby dany żłobek nie otrzymał ponownego dofinansowania, miasto przeznaczała 1 mln zł na zabezpieczenie dla rodziców.
 
Podczas posiedzenia rady stowarzyszenie żłobków niepublicznych „Prorodzina”, zwróciło uwagę, że konkursy są rzadkim standardem w skali kraju. Znacznie lepszym i bardziej praktycznym rozwiązanie miałby być bon żłobkowy na dziecko. Wówczas pieniądze będą wędrować za dzieckiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu jeśli rodzicowi nie spodoba się dana placówka, to będzie mógł ją zmienić bez utraty dofinansowania.  
 
Obecna sytuacja żłobków nie jest komfortowa. Placówki nie mają stabilizacji i pewności, że od kolejnego roku znów dostaną dofinansowanie. Ponadto 75% przychodów żłobka prywatnego zostaje przeznaczone na wynagrodzenia, które i tak nie są zbyt wysokie. Z roku na rok coraz więcej opiekunek postanawia przejść do przedszkoli, przez co miejsc w placówkach ubywa.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA