"Spalajmy. Nie zatruwajmy." Eko Patrol Głównego Instytutu Górnictwa zawitał do Poznania

Autor: AK fot. Mikołaj Rój
REKLAMA

W środę na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania można było obejrzeć mobilne laboratorium Głównego Instytutu Górnictwa , którym badana jest jakość powietrza. W ramach akcji „Spalajmy. Nie zatruwajmy” przeprowadzono również prelekcję i spotkanie informacyjne.

Akcja miała uświadomić mieszkańcom jak ważne jest dbanie o dobrą jakość powietrza i jaką rolę odgrywa prowadzenie pomiarów pod kątem emisji pyłów.

Miasto Poznań zdecydowało się podjąć współpracę z Głównym Instytutem Górnictwa, który jest jednostką naukowo-badawczo-rozwojową. Eko Patrol GIG przyjechał do stolicy Wielkopolski swoim mobilnym laboratorium, które chętni mogli zobaczyć na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Wyjaśniono także, w jaki sposób działa i w jaki sposób bada się jakość powietrza.

Podczas wykonywania badań Instytut opiera się na autorsko opracowanych mobilnych czujnikach pomiaru wskaźników zanieczyszczeń powietrza. Platformami pomiarowymi są drony i samochód elektryczny. Do tej pory GIG współpracował głównie z miastami na południu Polski, w tym m.in. w Krakowie i Mysłowicach, a także na rzecz całego województwa śląskiego.

Środową akcję rozpoczęło spotkanie informacyjno-edukacyjne w Sali Sesyjnej UMP. Po prezentacji sprzętu i aparatury pomiarowej Eko Patrolu GIG, przeprowadzono badania jakości powietrza w wybranych miejscach w Poznaniu.

„Prowadzimy akcję edukacyjno-informacyjne dla mieszkańców i władz miasta. Poznajemy zjawisko smogu w skali lokalnej i wskazujemy, jakie działania podejmować, aby walka z tym zjawiskiem były jak najbardziej skuteczna. Kolejnym aspektem jest współpraca ze strażą miejską. To działania o charakterze prewencyjnym. Nasze pomiary. nie uprawniają do nakładania kar, mogą być jednak podstawą do interwencji straży miejskiej, która ma odpowiednie narzędzia.”
Adam Hamerla, Eko Patrol Głównego Instytutu Górnictwa


Jak podkreśla Miasto akcja „Spalajmy. Nie zatruwajmy” miała charakter pilotażowy jednak tego typu działania będą kontynuowane.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA