Kolejni podejrzani o stworzenie piramidy finansowej zatrzymani przez CBA. Straty na ok. 600 milionów złotych

Autor: AK fot/vid. CBA
REKLAMA

Funkcjonariusze poznańskiej delegatury CBA zatrzymali dziś 12 osób podejrzanych o udział w tworzeniu piramidy finansowej. Wszyscy są byłymi lub obecnymi pracownikami jednego z banków. W latach 2012-2017 ponad 2 tysiące osób miało stracić przez działania grupy 600 milionów złotych.

Akcja CBA została przeprowadzona dzisiaj rano na terenie Wielkopolski.

Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi. Jak ustalono, w latach  2012-2017 na terenie Polski funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza, która stworzyła i zarządzała na polskim rynku finansowym czterema funduszami inwestycyjnymi zamkniętych aktywów niepublicznych. 

Według śledczych, w wyniku działań grupy ponad 2 tysiące osób straciło co najmniej 600 milionów złotych, natomiast szkody w mieniu funduszy oszacowano na ponad 90 milionów złotych.

"Jak wynika z dotychczasowych ustaleń certyfikaty wskazanych funduszy oferowane były za pośrednictwem banków. Minimalna kwota inwestycji wynosiła 40 tys. euro. Wszystko wskazuje na to, że pracownicy banków działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych świadomie wprowadzali nabywców w błąd. Przekonywali ich, że oferowane produkty są zabezpieczone gwarancjami bankowymi lub są po prostu zwykłymi lokatami bankowymi."
CBA

Wśród zatrzymanych dziś 12 osób są byli i obecni pracownicy jednego z banków, w tym dwóch z pionu kierowniczego.

Jeszcze dziś postawiono im zarzuty oszustwa.

To nie pierwsze zatrzymania w tej sprawie. Wcześniej agenci CBA dokonali zatrzymania 11 osób, którym przedstawiono m.in. zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i prania pieniędzy. Wobec 7 podejrzanych Sąd Rejonowy w Łodzi zastosował trzymiesięczny areszt. Natomiast wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA