Co i jak w naszym aucie po sezonie zimowym

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

Niskie temperatury, śnieg i lód sprawiają, że zima jest wyjątkowo ciężką porą roku dla samochodów. Dlatego przed rozpoczęciem wiosny warto dokonać gruntownego przeglądu auta i upewnić się, że jest ono w 100% sprawne. Na jakie rzeczy szczególnie warto zwrócić uwagę?

Wymiana wycieraczek

Odpowiednia widoczność jest kluczowa podczas jazdy, szczególnie podczas opadów deszczu. Elementem, który ciężko znosi zimę, są wycieraczki. Niskie temperatury, a także zamarzający na szybach lód i szron mogą doprowadzić do pękania gumy. Uszkodzenia takie objawiają się niedokładnym zbieraniem wody, a często również niepokojącymi odgłosami podczas pracy. W takim przypadku konieczna będzie wymiana zużytych gumowych piór na nowe. Jest to prosta czynność i można ją bez problemu wykonać samemu.

Odgrzybianie klimatyzacji

Istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest klimatyzacja. W zimie nie była ona używana, ale należy pamiętać o tym, że wokół parownika skrapla się woda. Gromadzenie się wilgoci tworzy sprzyjający klimat do rozwoju chorobotwórczych grzybów i bakterii. Objawem może być nieprzyjemny zapach wydobywający się z wentylacji. Należy jednak dokonywać regularnego jej odgrzybiania, a koniec zimy jest idealną porą do przeprowadzenia tego zabiegu. Ze względu na to, że do tego celu najczęściej używa się środków chemicznych, które mogą być trujące, warto powierzyć to zadanie profesjonalistom i udać się do specjalistycznego zakładu.

Założenie letnich opon

Podstawową czynnością, jaką należy wykonać po zimie, jest oczywiście wymiana opon na letnie. Zimowe są zbyt miękkie i nie są przez to przystosowane do jazdy w wysokich temperaturach. Wcześniej należy jednak ocenić stan techniczny opon. Uwagę powinny zwrócić wszelkie pęknięcia i ubytki gumy, a także wybrzuszenia na ściankach bocznych. Jeżeli nasze „zimówki” są już mocno zużyte to paradoksalnie moment ich wymiany na letnie może być dobrym momentem na zakup nowych ze względu na atrakcyjne ceny. Jeżeli głównie jeździmy po mieście to warto zastanowić się nad kupnem opon wielosezonowych.

Głębokość bieżnika

Czynnikiem mocno wpływającym na przyczepność zapewnianą przez opony, jest głębokość bieżnika. Jeżeli jest on zbyt płytki ich właściwości, a przez to zapewniane przez nie bezpieczeństwo znacznie się pogarszają. Według przepisów minimalna dopuszczalna głębokość to 1,6 mm, ale producenci dla ogumienia letniego najczęściej zalecają wymianę po osiągnięciu 3 mm. Pomiaru tego można łatwo dokonać samemu za pomocą miernika głębokości, kosztującego kilkanaście złotych. Dodatkowo na wielu modelach znajduję się wskaźnik zużycia opony (TWI), który pokazuje ich głębokość za pomocą ścierających się wraz z postępującym zużyciem cyfr umieszczonych na bieżniku.

Czyszczenie i konserwacja kół

Opony często już po jednym przejeżdżonym sezonie tracą swój pierwotny czarny kolor. Można go jednak przywrócić, korzystając z dostępnych na rynku produktów przeznaczonych do czyszczenia i konserwacji ogumienia, takich jak: pianki, żele, płyny, czernidła i woski. Przy ich używaniu należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby nakładać je na boki, a nie na bieżnik. Powodem jest to, że stosowane w nich substancje nabłyszczające sprawiają, że guma staje się bardziej śliska co może obniżyć osiągi opon. Podobnie jest w przypadku felg, zwłaszcza aluminiowych. Jeżeli nie posiadamy zamiennych felg (letnie/zimowe) to warto poświęcić im trochę uwagi. Specyfiki stosowane przez drogowców mają bardzo niekorzystny wpływ na nie dlatego warto dokładnie je wyczyścić i zabezpieczyć. Zabieg ten można wykonać samemu, należy jednak uważać by używać dedykowanych ku temu środków.

 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA