Stowarzyszenie Prawo do Miasta apeluje o zwiększenie jawności przy podejmowaniu decyzji o rozbudowie miast

Autor: Codzienny Poznań, Rafał Bajer, fot. pixabay
REKLAMA

Stowarzyszenie Prawo do Miasta jest jednym z sygnatariuszy apelu do samorządowców o zwiększenie jawności przy podejmowaniu decyzji o rozbudowie miast. Podstawowym postulatem jest udostępnienie mieszkańcom łatwego dostępu do dokumentów i planów inwestycyjnych.

Inicjatorem apelu jest Artur Celiński, który twierdzi, że mieszkańcy powinni mieć dostęp nawet do informacji na temat potencjalnych negocjacji z inwestorami. Tak duży wgląd w decyzje samorządu miałby się przyczynić do poprawy przestrzeni publicznej oraz osiągnięcia lepszego zrozumienia wzajemnych intencji. Apel ma być odpowiedzią na, jak twierdzą inicjatorzy, „słabość polskiego systemu planowania przestrzennego”.
 
Sygnatariusze apelu chcą, by każdy mieszkaniec mógł bez problemu dowiedzieć się o spotkaniach władz miasta z inwestorami, a po rozmowach mieć wzgląd do sprawozdań z negocjacji oraz podstawowych dokumentów. W ten sposób obywatele mieliby większą wiedzę na temat zmian, które planowane są w przestrzeni publicznej i mogliby wyrazić swoje zdanie na ich temat.
 
Apelujący zauważają, iż obecne procedury sprawiają, że duża część procesu planowania jest niejawna, a efekty trafiają do wiadomości publicznej dopiero wtedy, gdy inwestycja została już wykonana. Dodano, że zmiany w prawie nie są konieczne, a SPdM chce skorzystać z możliwości sugerowania przez mieszkańców właściwych dla ogółu decyzji.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA