„Wokół Enigmy. Od narodzin kryptologii matematycznej i złamania szyfrów Enigmy do rewolucji informatycznej”

Autor: Codzienny Poznań, AK fot. UMP
REKLAMA

W Bramie Poznania odbyła się konferencja naukowa „Wokół Enigmy. Od narodzin kryptologii matematycznej i złamania szyfrów Enigmy do rewolucji informatycznej”, podczas której naukowcy z całej Polski omawiali m.in. początki kryptografii w II Rzeczypospolitej i to, jak dezinformacja wpłynęła na postrzeganie złamania kodu Enigmy.

Jak podkreślają organizatorzy, CTK TRAKT, celem konferencji jest przedstawienie historii kryptografii, matematyki i informatyki przez specjalistów będących uznanymi autorytetami. Do Poznania zaproszono naukowców z całej Polski. Miejsce jest nieprzypadkowe - Poznań jest ważnym punktem w historii polskiej kryptografii i złamania kodu Enigmy.

Konferencja miała być również wspólnym „poszukiwaniem prawdy o przeszłości” - ponad podziałami granicznymi. Przedstawiono historię Enigmy z dwóch perspektyw - polskiej oraz brytyjskiej.

Uczestnicy poruszyli także temat początków kryptografii w II Rzeczypospolitej oraz to jak dezinformacja wypaczyła potoczny obraz dziejów złamania Enigmy.

Konferencję otworzył zastępca prezydenta miasta, Mariusz Wiśniewski, który podkreślał, że Poznań stara się pielęgnować pamięć o kryptologach. Do końca tego roku przy ul. św. Marcin ma powstać interaktywne muzeum poświęcone Enigmie.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA