Emerytura+, Maluch+, 500+ i niższe podatki – PiS przedstawiło swoje obietnice

W poznańskim biurze poselskim Prawa i Sprawiedliwości odbyła się konferencja prasowa, podczas które posłowie przedstawili propozycje programowe partii. Powiedziano między innymi o spodziewanych wydatkach oraz o tym, jak mają one zostać pokryte.

Wśród najważniejszych wydatków jakie zaplanowano na najbliższy okres można znaleźć choćby zwolnienie z PIT dla pracujących osób do 26. roku życia. Likwidacja opodatkowania dla takich pracowników wygeneruje dla państwa koszt około 2-3 miliardów złotych. Posłowie podkreślają jednak, że w dalszej perspektywie będzie to korzystna zmiana, ponieważ nakłoni młodych ludzi do pracy i przede wszystkim do pozostania w Polsce, co samo w sobie ma przynieść zysk.

Znacznie wyższe koszta przewidziano w związku z obniżeniem podatku osobistego oraz programem Emerytura+. Zniwelowanie podatku z 18% do 17% ma być korzystne i odczuwalne dla obywateli, a państwo przewiduje w związku z tym stratę w okolicach 7-10 miliardów złotych. Z kolei sfinansowanie programu Emerytura+ kosztować będzie 9-10 miliardów.

Zmiany dotyczą również programu 500+. Do tej pory rodzice mogli pobierać pieniądze za drugie i każde kolejne dziecko, lecz teraz taka zapomoga będzie przysługiwać także za pierwsze dziecko. W związku z tym na program państwo będzie musiało wydać 18,5 miliarda złotych. Do tego dochodzi również między innymi wsparcie odbudowy lokalnych połączeń autobusowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych. To pochłonie 800 milionów złotych.

W związku z planowanymi wydatkami rząd na ten moment nie planuje nowelizacji ustawy budżetowej. Skonstruowano jednak plan, jak pokryć te koszty. PiS przewiduje, że w znacznym stopniu przyczyni się ku temu uszczelnienie systemu podatkowego. W tym mają pomóc cyfryzacja, która umożliwi zmniejszenie nadużyć, oraz walka z szarą strefą, którą udało się do tej pory zmniejszyć o około 2%, co miało zapewnić wzrost przychodów o 12-24 miliardów złotych w ciągu dwóch lat. Ponadto obniżenie podatków i dodatkowe świadczenia socjalne mają nakłonić obywateli do większej konsumpcji, co z kolei może wpłynąć pozytywnie na polską gospodarkę. Szacowany przychód wynosi co najmniej 5 miliardów złotych.

Z dodatkowych wydatków warto zwrócić też uwagę na planowane programy, w tym choćby Maluch+, na który z budżetu przeznaczone ma zostać 450 milionów złotych. Na konferencji zwrócono uwagę, że w ostatnich latach znacząco wzrosła liczba dzieci, które uczęszczają do żłobka, PiS jednak nie chce, by był to przymus, a jedynie wybór dla rodziców, którzy swobodnie mogą decydować o tym czy są w stanie zająć się dzieckiem w domu. Do tego miejsca opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi mają zostać wsparte kwotą 4,2 miliona złotych.

W budżecie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych mają się znaleźć 2 miliardy złotych od 2020 roku. Renta socjalna zostanie podwyższona o ponad 360 złotych brutto. Z kolei rodzice, którzy podjęli się wychowania co najmniej czterech dzieci będą mogli liczyć na dofinansowanie do 1100 złotych w ramach programu Mama4+. Świadczenie przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i nie posiadają niezbędnych środków do życia. W przypadku matek wystarczy, że urodziły one i wychowały lub tylko wychowały co najmniej czwórkę dzieci, natomiast mężczyźni mogą ubiegać się o ten zasiłek, gdy matka dzieci zmarła lub porzuciła rodzinę i długotrwale zaprzestała wychowywania dzieci.