Ponad 9 tysięcy interwencji dzięki monitoringowi miejskiemu

Straż miejska kontynuuje podsumowanie ubiegłego roku. Tym razem koncentruje się na takiej działalności jak obserwacja nagrań z monitoringu miejskiego, kontrole nad miejscami pobytu osób bezdomnych czy też interwencje związane ze spożywaniem alkoholu.

System monitoringu miejskiego działa całodobowo, a śledzą go cywilni pracownicy straży. Dzięki nim oraz 714 kamerom w 2018 roku udało się ujawnić 9 428 zdarzeń, przy których uznano, iż konieczna jest interwencja straży miejskiej lub policji. Liczba to wzrosła w porównaniu do wcześniejszego roku o ponad 700 zgłoszeń. Do tego typu interwencji dochodziło najczęściej na Starym Mieście – 4 425 razy. Z tego ponad 3 700 interwencji dotyczyło zachowań ludzi po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających.

Często zdarzało się, że straż miejska interweniowała przy zgłoszeniach o osobach leżących w miejscach publicznych. W większości przypadków konieczna była również pomoc medyczna. Ponadto dzięki monitoringowi zatrzymano 392 osoby, które posiadały substancje narkotyczne, były sprawcami rozbojów, pobić lub kradzieży, uczestniczyły w bójkach lub były poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości.

Ponad 3 400 razy strażnicy miejscy udawali się w miejsca, w których przebywają osoby bezdomne, udzielając im informacji o możliwości przyjęcia pomocy socjalnej czy medycznej, wskazywali także miejsca, gdzie można bezpiecznie przenocować w czasie zimy. Głodnym osobom strażnicy przekazywali pakiety żywnościowe, a w przypadku pijanych przewożono ich do ODON na czas do wytrzeźwienia. Te działania wymagały ścisłej współpracy z MOPR i Policją.

Straż miejska przyjmowała także zgłoszenia od mieszkańców – głównie były to skargi na zakłócanie spokoju, w sprawie których interweniowano 5 201 razy. Warto przy tym przypomnieć, że strażnicy obserwują zachowania ludzi na ulicy – ponad 2 800 razy interweniowano w sprawie palenia tytoniu w miejscach publicznych, a 59 razy w kwestii nadmiernego używania wulgaryzmów.

Do tego należy dodać straż miejska pomagała przy zabezpieczaniu imprez masowych i prowadziła akcje profilaktyczne, mające zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i dorosłym.