Kaziuk Wileński po raz kolejny w Poznaniu

Autor: MM fot. MR archiwum plakat: materiały organizatorów

W niedzielę (3 marca) odbędzie się już 26. edycja Kaziuka Wileńskiego w Poznaniu. Jest to jarmark odpustowy, który od czterystu lat odbywa się w Wilnie w dzień świętego Kazimierza.

Geneza tego święta sięga 1602 roku, kiedy to papież Klemens VIII ogłosił księcia Kazimierza Jagiellończyka świętym. Początek samego jarmarku wiąże się jednak z uroczystym przeniesieniem relikwii świętego do katedry wileńskiej w 1636. Od tego czasu co roku hucznie obchodzi się rocznice przeniesienia relikwii.
 
Współcześnie święto to trzydniowy kiermasz, który odbywa się w różnych miejscach miasta z występami artystycznymi. Kaziuki obchodzi się już nie tylko w Wilnie, ale również w innych miastach na Litwie, a także np. w Grodnie na Białorusi. Obecnie kiermasze organizowane są także w wielu polskich miastach np. w Poznaniu, Szczecinie czy Białymstoku.
 
W Poznaniu obchody Kaziuka Wileńskiego rozpocznie msza św. w kościele farnym o godz. 10.00. Następnie od godziny 11:00 do 16:00 na Starym Rynku będzie trwać kiermasz Kaziukowy. Cepeliny, chleb wileński, palmy, obwarzanki, to tylko nieliczne z atrakcji, które oferuje tegoroczny kiermasz. Podczas wydarzenia wystąpią także zespoły muzyczne z Kresów i Wielkopolski. Dodatkowo w Domu Polonii przy Starym Rynku 51 odbędą się liczne wykłady.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA