"To prawdziwy skarb" - cenny zbiór masoników w Collegium Martineum UAM

Autor: RB fot. UAM
REKLAMA

Biuro Prasowe UAM informuje, że na Collegium Martineum znajduje się bardzo duży i cenny zbiór masoników. Ponad 80 tysięcy woluminów umieszczono w pomieszczeniu dawnej czytelni.

Większość dzieł posiada grzbiety koloru niebieskiego, co jest charakterystycznym motywem dla masonerii. Kustosz w dziale zbiorów specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej, Aleksander Gniot, przekonuje, że można tu mówić o prawdziwych skarbach, bowiem w Collegium Martineum przechowywane są unikaty, takie jak pierwsze wydanie Konstytucji Andersona z 1723 roku.
 
Część zbiorów początkowo była gromadzona przez Heinricha Himmlera, lecz w obawie przed bombardowaniami Berlina przeniósł je do Czech oraz do Sławy Śląskiej. W 1949 roku dzieła ze Sławy Śląskiej przewieziono z kolei do Poznania. Jeszcze niedawno część księgozbioru przechowywano w pałacu w Ciążeniu, co utrudniało jego dokładne poznanie.
"Do niedawna zbiór znajdował się w pałacu w Ciążeniu, przez co prace nad jego opracowaniem były ograniczone. Dlatego też część księgozbioru jest nadal nie zidentyfikowana. Cały czas trwają prace porządkowe i katalogowe, podczas których znajdowane są unikalne dokumenty lożowe, stare druki i odręczne zapiski. Wszystko wskazuje na to, że ta unikalna kolekcja zaskoczy nas jeszcze niejednym odkryciem"
Aleksander Gniot, kustosz w dziale zbiorów specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej
 
Oprócz wspomnianej Konstytucji Andersona, w zbiorach można znaleźć choćby ustawę konstytucyjną Wolnomularstwa Polskiego, statuty wolnomularskich stowarzyszeń charytatywnych i kulturowych, a także fartuszki masońskie, szpady, cyrkle, stare druki oraz odręczne zapiski.
 
Dostęp do masońskich dzieł jest mocno ograniczony, a z jego części można korzystać na zasadach ustalonych w regulaminie Biblioteki Uniwersyteckiej. Konieczne jest między innymi dokonanie zamówienia, ale zmienić to może wprowadzenie digitalizacji. Byłoby to kosztowne przedsięwzięcie, ale obecnie trwają prace nad możliwościami upowszechnienia zbiorów.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA