Marcelinka ma tylko jedną połowę serca i pilnie potrzebuje operacji, która jest bardzo kosztowana

Autor: AK fot. Siepomaga
REKLAMA

Choć ma zaledwie dwa latka, to jej życie jest zagrożone. Marcelina urodziła się z wrodzoną wadą serca HLHS, co oznacza, że ma tylko jedną, prawą połowę serca. Podczas, gdy inne dzieci w jej wieku mają około 80-90 uderzeń serca na minutę, jej potrafi zwolnić do zaledwie 47. Przeszła już dwie ciężkie operacje, ale by jej pomóc potrzebna jest jeszcze trzecia, a ta jest wyjątkowo kosztowna.

O wadzie serca u dziecka rodzice Marceliny dowiedzieli się, gdy jej mama była w ciąży. Dopóki dziecko żyło pod sercem matki, było bezpieczne, jednak problem pojawił się po porodzie, gdy serce dziewczynki musiało już samodzielnie pracować.

Zabieg Norwooda, który był dla Marceliny pierwszą operacją wykonano już w 8. dniu życia. Gdy miała pół roku zoperowano ją po raz drugi. Przy tej wadzie potrzebne są jednak trzy operacje i właśnie na tę trzecią czeka Marcelina i jej bliscy.

Operacja Fontana to m.in. wszczepienie odpowiedniego rozrusznika, które musi poprzedzić cewnikowanie serca. W Polsce cewnikowanie przeprowadza się jedynie pod narkozą. Lekarze nie chcą podjąć się operacji, z uwagi na zbyt słabe serce dziewczynki i zbyt duże ryzyko, że dziecko nie przeżyje. Jak tłumaczą, jest to spowodowane m.in. tym, że zaburzenia rytmu serca jakie ma Marcelina przy narkozie mogą stać się dla niej śmiertelne.

Ratunkiem dla małej i jej rodziców jest operacja w Niemczech przeprowadzona przez prof. Malca. W klinice w Munster znajduje się odpowiedni sprzęt zabezpieczający, który pomaga w sytuacjach zaburzenia rytmu serca u dzieci. Co więcej, profesor może przeprowadzić cewnikowanie bez narkozy, wprowadzając Marcelinkę w stan głębokiej sedacji.

Operacja może uratować życie Marcelinki, jednak rodzice spotkali się z ogromnym problemem - pieniędzmi i presją czasu. Operację można przeprowadzić najpóźniej do 3. roku życia dziecka, czyli w przypadku ich córeczki do czerwca 2019 roku. Koszt operacji jest ogromny - to 41 tysięcy euro, czyli ponad 200 tysięcy złotych.

Zorganizowano zbiórkę pieniędzy poprzez portal Siepomaga. Każda wpłata jest niezwykle ważna. Zbiórka potrwa do 13 maja, a obecnie brakuje jeszcze ponad 180 tysięcy złotych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA