Setne dziecko urodzone dzięki miejskiemu programowi dofinansowywania in-vitro

Autor: AK fot. poglądowa grafika: UMP

W Poznaniu urodziło się setne dziecko, które przyszło na świat dzięki miejskiemu programowi in-vitro. Kolejnych 180 poznanianek oczekuje na swoje potomstwo, a sam program cieszy się coraz większą popularnością wśród par.

Program dofinansowywania in vitro działa w Poznaniu od 2017 roku i choć od początku cieszył się dużym zainteresowaniem to z każdym kolejnym miesiącem rośnie ono jeszcze bardziej. W pierwszym roku funkcjonowania zgłosiło się 246 par, spośród których do programu zakwalifikowano 232 z nich.

Już rok później wpłynęło aż 411 wniosków, z których dofinansowano procedurę dla 361 z nich.

Pierwsze dzieci, których przyjście na świat było możliwe dzięki metodzie zapłodnienia pozaustrojowego urodziły się w 2018 roku. Pod koniec grudnia odnotowano 169 ciąż i narodziny 77 maluchów.

W tym roku do Wydziału Zdrowia UMP wpłynęło już 110 wniosków, które przechodzą weryfikację.

Miasto podkreśla, że program jest dużym sukcesem, dzięki któremu na świat przychodzi jeszcze więcej poznaniaków. Według danych z 20 lutego, łącznie odnotowano już 180 ciąż, z których 24 to ciąże wielopłodowe.

Na świecie pojawiła się już setka dzieci, których rodzice skorzystali z dofinansowania miasta do metody in vitro.  Aż 12 porodów było bliźniaczych.

Pary chcące skorzystać z miejskiego programu muszą spełnić kilka warunków. Po pierwsze, muszą mieszkać na terenie Poznania i pozostawać w związku małżeńskim lub partnerskim. Kobieta musi być w wieku 20-43 lat. Para musi posiadać także udokumentowane wcześniejsze nieskuteczne leczenie niepłodności.

Wnioski można składać w jednej z trzech placówek biorących udział w programie - Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, InviMed  Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, oraz IVITA.

Zakwalifikowane pary mogą liczyć na 5 tysięcy złotych dofinansowania. Maksymalnie Miasto dofinansowuje trzy zabiegi. Można również starać się o trzykrotne dofinansowanie w wysokości 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka - pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka nie była skuteczna, czyli że nie urodziło się w jej wyniku dziecko.

Program jest planowany do 2020 roku, a na jego realizację Miasto przeznaczy ponad 7 milionów złotych, czyli prawie 2 miliony rocznie.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA