Park przy ul. Heweliusza i wieża na Szachtach najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce

Autor: AK fot. UMP
REKLAMA

Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłosiło wyniki konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce. Poznań został wysoko oceniony za sposób w jaki kształtuje miejskie tereny zielone, a za najlepsze zostały uznane park przy ul. Heweliusza oraz wieża widokowa na Szachtach.

Konkurs odbywał się już po raz ósmy. Oceniane są przestrzenie publiczne charakteryzujące się wysokimi wartościami społecznymi, kulturowymi, ekologicznymi, marketingowymi i organizacyjnymi.

Jury doceniło Poznań za sposób w jaki kształtuje miejskie tereny zielone uznając wieżę widokową na Szachtach oraz park Heweliusza za najlepsze przykłady tego typu działań. Co ciekawe, obie inwestycje zostały zrealizowane dzięki głosom mieszkańców w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Pokazuje to, jak ważne jest zaangażowanie społeczeństwa w kształtowanie miejskiej przestrzeni.

Nagrody przyznano podczas konferencji z okazji XII Dnia Urbanisty. W imieniu Poznania odebrała ją Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępca prezydenta Poznania, która podkreślała, że przestrzenie publiczne są dobrem wspólnym.

„Decyzja jury to dowód na to, że projekty poznańskich inwestycji są przemyślane i tworzone zgodnie z najlepszymi wzorcami. Przestrzeń publiczna jest wspólnym dobrem nas wszystkich, dlatego jej odpowiednie zaprojektowanie jest niezwykle ważne. Musi być przyjazna i tworzona w porozumieniu z mieszkańcami miasta - tak jak obie nagrodzone dziś realizacje, które powstały dzięki głosom poznaniaków w PBO.”
Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępca prezydenta Poznania


Wieża widokowa na Szachtach powstała w rejonie dawnej cegielni i stawów: Glabisa i Rozlanego. Zaprojektowana na planie trójkąta pozwala na podziwianie panoramy nie tylko glinianek, ale także Poznania i Lubonia. Na szczyt prowadzi około 120 stopni, natomiast sam taras widokowy jest zadaszony.

W okolicy powstał także pomost na Stawie Rozlanym z wjazdem dla osób niepełnosprawnych. Dzięki inwestycjom, Szachty zyskały nowy blask, a poznaniacy zyskali ciekawe miejsce wypoczynku i kontaktu z naturą.

Z kolei park przy ul. Hewliusza nawiązuje na wiele sposobów do obserwatorium astronomicznego, które znajduje się w pobliżu. W jego głównej części powstał plac z układem słonecznym, z którego odchodzą alejki parkowe nawiązując do orbit układu słonecznego. W parku jest także wiele innych elementów nawiązujących do astronomii. Znalazły się tam również: plac zabaw, strefa do street workoutu, wybieg dla psów i ogród społeczny.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA