"Krytyka ze strony prezydentów Poznania jest nieuzasadniona" - wojewoda wielkopolski odpowiada w sprawie budowy tunelu pod dworcem PKP

Autor: AK fot. MC
REKLAMA

Wojewoda wielkopolski, Zbigniew Hoffmann, odniósł się do zarzutów władz Miasta Poznania dotyczących planów budowy tunelu na dworcu Poznań Główny.

Według planów PKP i wojewody wielkopolskiego, na dworcu ma powstać tunel wzdłuż torów i bez wyjść poprzecznych. Miasto uznało takie działanie nie tylko za nieprzemyślane, ale także… utrudniające funkcjonalność dworca z uwagi m.in. na fakt braku wyjść poprzecznych, połączenia Dworca Zachodniego z terenem Wolnych Torów, gdzie planowana jest inwestycja oraz brak uwzględnienia faktu, że planowana jest budowa nowego dworca autobusowego.

„W przyszłości dworzec PKS ma być przeniesiony na wschodnią stronę galerii w okolice alei Króla Przemysła II i ul. ks. Wujka. Wynika to z koncepcji planu zagospodarowania dla Wolnych Torów, znanej PKP TLK. Kolejowa spółka nie myśli perspektywicznie. Tunel pod galerią handlową na wschód ułatwiłby komunikację pasażerom i mieszkańcom”
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta PoznaniaZdaniem władz miejskich proponowany przez spółkę i władze województwa tunel w przyszłości prowadzić będzie „donikąd”. Miasto zarzuciło także brak konsultacji i rozmów dotyczących planów.

Do zarzutów Miasta odniósł się wojewoda Zbigniew Hoffmann.

Jak wyjaśnia, realizowane przez PKP rozwiązanie ma umożliwić bezpośrednią komunikację z dworca na ul. św. Marcin. Podkreśla również, że przewidziana jest możliwość włączenia tunelu do galerii handlowej, a miejska spółka poznańskiego PKS zaakceptowała plany.

Wojewoda wskazał, że nie według posiadanych przez niego informacji, PKP nie wiedziało o planach przeniesienia dworca PKS w inną lokalizację, a sam pomysł jest „nowością władz Poznania”.

W odniesieniu do braku konsultacji przedstawionych planów Zbigniew Hoffmann powołuje się na korespondencję między PKP a wiceprezydentem Wudarskim z listopada 2018 roku.

Samą krytykę pomysłu jest zdaniem wojewody „nieuzasadniona, biorąc pod uwagę przede wszystkim interes mieszkańców Poznania i Wielkopolski.”.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA