Poznań i Kutaisi - wzór współpracy polsko-gruzińskiej

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl UMP foto.UMP
REKLAMA

Liczne projekty, wymiany uczniowskie, staże - to tylko niektóre efekty 10-letniej już współpracy między Poznaniem a gruzińskim Kutaisi. Dziś w urzędzie miasta przedstawiciele obu miast podpisali list gwarantujący jej kontynuację.

Kutaisi to drugie pod względem wielkości miasto Gruzji. Od lipca 2009 roku jest miastem partnerskim Poznania. W poniedziałek - z okazji jubileuszu 10-lecia współpracy - przedstawiciele obu miast podpisali list o jej kontynuacji.

- Współpraca Poznania z Kutaisi trwa od lat i bardzo ją sobie cenimy - mówiła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. - Dotyczy wielu obszarów. To nie tylko wymiany studenckie i pracownicze, ale również wspólne projekty, dotyczące m.in. turystyki, w których biorą udział przedstawiciele obu miast razem ze specjalistami z branży.

Poznań i Kutaisi od lat przygotowują wspólne przedsięwzięcia. W stolicy Wielkopolski zorganizowano m.in dwutygodniowy staż dla 19 przedstawicieli gruzińskiej branży turystycznej. Gruzini uczyli się u nas także zarządzania funduszami miejskimi.

- Jak dotąd partnerstwo było bardzo owocne, mam nadzieję, że w przyszłości również takie będzie - podkreślał Shavlego Tabatadze, gubernator regionu Imeretia, którego centrum administracyjnym jest miasto Kutaisi. -  W ciągu minionych lat poznaniacy wiele razy bardzo nam pomogli, podpowiedzieli dobre rozwiązania i pokazali, jak działać dla dobra mieszkańców.

W ubiegłym roku do Poznania przyjechali uczniowie i nauczyciele z Georgian-American School "Progress" w Kutaisi. W tym samym czasie młodzi poznaniacy z VIII LO im. A. Mickiewicza odwiedzili Gruzję. Okazją była rocznica ważna dla obu krajów: stulecie odzyskania niepodległości.

- Polacy i Gruzini mają podobną historię, nic więc dziwnego, że czują do siebie wzajemną sympatię - mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący poznańskiej rady miasta. - Sam doskonale pamiętam życzliwe przyjęcie, z jakim spotkałem się w Gruzji. Kutaisi ma ogromny potencjał i może sporo zaoferować Poznaniowi.

Delegacja z Kutaisi weźmie też udział w Targach Budma oraz konferencji "Doing Business: Georgia". Konferencja rozpocznie się we wtorek, 12 lutego, o godz. 9 w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (al. Niepodległości 34). Spotkanie będzie doskonałą okazją do poznania możliwości inwestycyjnych Guzji. Wśród zaproszonych gości będzie wiceminister spraw zagranicznych tego kraju, Alexander Khvtisiashvili.

Gruzja w raporcie "Doing business 2018" uplasowała się na wysokim dziewiątym miejscu. Gruzini liczą na współpracę szczególnie z firmami branży budowlanej, energetycznej i turystycznej. Choć to rynek mały, może odegrać znaczącą rolę w handlu, gdyż zapewnia łączność między Azją Zachodnią, Azją Centralną i Europą. Poprzez Gruzję towary i usługi mają ułatwiony dostęp do rynków Azerbejdżanu, Armenii, Kazachstanu czy Iranu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA