Niektórzy z nich mają dopiero po 13 lat. Pacjenci Poradni Monar w Poznaniu apelują do NFZ o przedłużenie kontraktu dla placówki

Autor: AK
REKLAMA

Według Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych Poradnia Monar w Poznaniu jest jedną z najlepszych placówek ambultoryjnych leczących uzależnienia w Polsce. Od ponad 20 lat pomaga osobom uzależnionym, bez względu na wiek. Ich pacjenci mają nawet po 13 lat. Nowy kontrakt zaproponowany przez NFZ stawia dalsze fukcjonowanie ośrodka pod dużym znakiem zapytania. Właśnie dlatego powstała petycja z prośbą do Funduszu o zmianę niekorzystnej dla placówki decyzji.

Choć problem uzależnień dotyka coraz więcej osób, często w coraz młodszym wieku to w Poznaniu placówek pomagających uzależnionym w poradzeniu sobie z tym problemme nie przybywa. Większość z poradni zajmuje się tylko jedną dziedziną - uzależnieniem od alkoholu. Niestety, problem ma także inne odsłony - narkotyki, leki, hazard, seks czy zaburzenia jedzenia.

W Poradni Monar, która funkcjonuje od ponad 20 lat leczą się nawet dzieci - przedział wiekowy pacjentów zaczyna się od 13. roku życia.

Ostatni kontrakt NFZ mocno zmniejsza dotację dla ośrodka. Sytuacja jest na tyle poważna, że rozważane jest zamknięcie placówki z uwagi na brak środków na jej dalsze funkcjonowanie. Już teraz terapeuci muszą odmawiać osobom zgłaszającym się po pomoc z uwagi na brak wolnych terminów i funduszy na terapie.

"W przypadku wielu z nas - osób uzależnionych - postępy podczas sesji, czy terapii grupowych są bardzo duże. W naszą terapię są również zaangażowane całe rodziny, dzięki grupom terapeutycznym czujemy wsparcie również w naszych domach, czego wcześniej brakowało. Nie wyobrażamy sobie, żeby to co zostało zbudowane za pomocą poradni Monar zostało zburzone i zakończone ot tak."
Pacjenci Poradni Monar w Poznaniu

W poradni pracuje szereg wykwalifikowanych terapeutów z wieloletnim doświadczeniem. Placówka zapewnia również opiekę psychiatry i podkreśla wagę psychoterapii, która pozwala na znalezienie przyczyn uzależnienia, a nie jedynie leczenia jego skutków.

Pacjenci Poradni Monar stworzyli petycję, w której apelują do NFZ o zmianę decyzji i rzedłużenie kontraktu na korzystnych warunkach dla Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar w Poznaniu przy ulicy Michała Sobeskiego 2. Dzięki temu, nie będą oni musieli rezygnować z leczenia, a kolejne osoby będą mogły otrzymać pomoc.

Petycja dostępna jest online i może podpisać ją każdy.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA