Tlenek węgla wciąż groźny. Straż pożarna prowadzi działania edukacyjne

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu prowadzi akcję „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Ma ona uświadomić społeczeństwo w temacie zagrożeń powstania pożarów w mieszkaniach oraz zatruciem tlenkiem węgla, czyli tak zwanym czadem.
Okres jesienno-zimowy zawsze przynosi podwyższenie ryzyka pożarów czy też zaczadzeń. Wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych mogą doprowadzić do tragedii, zwłaszcza że często nie można zareagować na zagrożenie we właściwym czasie. Właśnie dlatego straż pożarna prowadzi od października zeszłego roku kampanię, która ma uświadamiać społeczeństwo o niebezpieczeństwach. Potrwa ona do marca.
Akcja kierowana jest w szczególności do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Organizatorzy wychodzą z założenia, że wychowywanie najmłodszych jest inwestycją w przyszłość, a poza tym poznaną wiedzę dzieci przekazują później dorosłym. W konsekwencji może to zmniejszyć liczbę ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach i domkach jednorodzinnych. Poza tym strażacy liczą na zwiększenie poziomu wiedzy oraz przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkowych przeglądach i dbaniu o drożność kominów i instalacji wentylacyjnej.
Co roku w mieszkaniach i domach dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy pożarów rraz kilku tysięcy sytuacji, kiedy dochodzi do emisji tlenku węgla. To śmiertelne zagrożenie, zwłaszcza że czadu nie można usłyszeć, zobaczyć czy nawet poczuć. Żeby uniknąć tragedii, zalecane jest instalowanie czujek dymu i tlenku węgla oraz kontrolowanie stanu technicznego urządzeń, które mogą doprowadzić do emisji gazów czy też spowodować pożar.