51 lat temu oddano do użytku pierwszy blok mieszkalny na os. Piastowskim

Autor: AK fot. Kronika Miasta Poznania, CYRYL
REKLAMA

Mija 51 lat odkąd na os. Piastowskim oddano do użytku pierwszy blok mieszkalny. Jego budowa zakończyła się w grudniu 1968 roku. Osiedle Piastowskie jest najstarszym, a zarazem największym na poznańskich Ratajach.

Wieś Rataje, która kiedyś mieściła się na terenie obecnego osiedla Piastowskiego, a także wsie Chartowo i Żegrze zostały włączone do granic Poznania w 1925 roku, gdy stały się częścią dzielnicy Nowe Miasto.
 
W latach 50. XX wieku pojawiły się plany, by Rataje zmieniły swój wiejski charakter i stały się osiedlami mieszkaniowymi. Wówczas rozpisano konkurs urbanistyczny na zagospodarowanie terenu.
 
W 1966 roku, a dokładniej 18 lipca, wmurowano akt erekcyjny pod budowę pierwszego budynku mieszkaniowego. To właśnie 28 stycznia 1968 roku oddano go do użytku - był to blok numer 111-112.

Już trzy lata później, gdy na osiedlu pojawiło się więcej budynku otwarto także Dom Kultury „Na Skarpie’, który działa do dziś. To także na os. Piastowskim powstał pierwszy na Ratajach wieżowiec 16-piętrowy, a w latach 70. pojawiły się charakterystyczne „deski”, czyli dziesięciopiętrowe kilkuwejściowe długie bloki ustawione równolegle do Warty.

Do dziś jest to największe ratajskie osiedle. Mieści się tu także m.in. siedziba zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” będąca największą spółdzielnią mieszkaniową w Poznaniu i Wielkopolsce, przychodnia, pasaże handlowe: „Piastowski” i „Beta”, Klub Seniora, a także kościół nawrócenia św. Pawła Apostoła.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA