ZKZL rusza z nowym projektem likwidacji pieców kaflowych

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych stworzył nowy projekt likwidacji pieców kaflowych. Jest to dalsza część walki z zanieczyszczeniem powietrza w Poznaniu.

W wielu mieszkaniach wciąż funkcjonują stare piece, którymi mieszkańcy muszą palić, by ogrzewać swoje domy. Nie jest to jednak komfortowe rozwiązanie, a ponadto wiąże się z emisją szkodliwych gazów do atmosfery. Aktualnie w mieście jest ponad tysiąc mieszkań miejskich bez centralnego, ekologicznego ogrzewania, ale w kolejnych latach ma to ulec zmianie.

Nowy projekt Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych zakłada likwidację pieców kaflowych, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody oraz podłączenie 52 budynków mieszkalnych do miejskiej sieci cieplnej. W zeszłym roku rozpoczęto tworzenie dokumentacji projektowej, zbierano też pozwolenia niezbędne do podłączenia do sieci miejskiej. Kiedy obecny sezon grzewczy się zakończy, pierwsze prace wykonane zostaną w dziewięciu jeżyckich budynkach, w których znajduje się około 250 mieszkań.

Na kolejne lata planowane są dalsze wymiany w kolejnych budynkach. Jeżyce to dopiero początek – następnie podobne prace będą wykonywane na Sypniewie, ul. Browarnej czy też Folwarcznej. Wymian pieców mogą spodziewać się też mieszkańcy Wildy, Łazarza, a także osoby zamieszkałe w śródmiejskich kamienicach. Realizacja całego projektu ma kosztować 19 milionów złotych, a jego wykonanie ma potrwać pięć lat.

Plan zakłada wymianę pieców w lokalach komunalnych, ale miasto przypomina, że wciąż można wymieniać piece także w prywatnych mieszkaniach. Rządowy program Kawka został co prawda wstrzymany, ale Poznań kontynuuje go pod nazwą Kawka Bis. Wnioski składać można od 2 stycznia do 15 marca. Program jest skierowany dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych. Można w ten sposób otrzymać do 80 procent wsparcia (dla przedsiębiorców do 65 procent) przy opłacaniu kosztów kwalifikowanych netto. Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 80 zł/m2/lokal, natomiast górny limit dofinansowania to sześć tysięcy złotych za lokal. Otrzymaną dotację należy rozliczyć do 30 września tego samego roku kalendarzowego.