Policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w trosce o bezpieczeństwo podczas ferii

Autor: RB fot. KWP
REKLAMA

Komisariat Wodny w Poznaniu prowadzi działania profilaktyczne, mające na celu zmniejszenie liczby wypadków związanych z zimowym wypoczynkiem. W tym celu przeprowadzono między innymi warsztaty dla dzieci.

Ferie zimowe w pełni i choć w samym Poznaniu śniegu brakuje, służby policyjne i ratownicze wolą być przygotowane na każdą ewentualność. Niskie temperatury mogą spowodować zamarzanie akwenów, a to stanowi ryzyko dla osób, które zdecydują się wejść na lód. Właśnie dlatego policjanci postanowili działać z wyprzedzeniem i zadbać o to, by już od dziecka wypoczywać i bawić się bezpiecznie.

Także w tym roku odbywają się spotkania z dziećmi i młodzieżą, na których przypominane są zasady odpowiedniego zachowania podczas zimy na terenach wypoczynkowych, nabrzeżach zbiorników wodnych oraz na lodowiskach. Do jednego z nich doszło w Czerwonaku, w Centrum Rozwoju Kultury Fizycznej „AKWEN”. Policjanci przypominali dzieciom o bezpieczeństwie podczas zabawy na śniegu i lodzie, a ponadto uczestnicy mogli zobaczyć symulację działań ratunkowych, samemu spróbować udzielić pierwszej pomocy wykorzystując ćwiczebny fantom oraz poznać służbowego psa.

Policja przypomina, że w razie wystąpienia zagrożeń, szczególnie na zamarzniętych akwenach, należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby, dzwoniąc na numery alarmowe: 112 lub 997.

W oświadczeniu KWP podaje także kilka podstawowych wskazówek, jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas zimowego wypoczynku:

- najbezpieczniejszym miejscem dla sportów zimowych są sztuczne lodowiska, gdzie funkcjonuje zabezpieczenie i opieka oraz mamy pewność co do struktury nawierzchni;

- należy pamiętać, iż lód jest zawsze niebezpieczny;

- dzieci na lodzie zawsze powinny być pod opieką dorosłych;

- jeżeli mimo wszystko chcemy wykorzystać zamarznięte zbiorniki wodne należy unikać zbiorników wodnych, gdzie są przeręble, ponieważ pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo niebezpieczna - pod warstwą śniegu nie widać przerębli;

- jeśli po wejściu na lód usłyszymy trzeszczenie należy natychmiast wrócić na brzeg;

- wędkarze powinni pamiętać, że mimo praktyki połowów w trudnych warunkach, rutyna może ich zgubić, dlatego powinni zastosować się do kilku zasad, które mogą uratować im życie: poinformujmy osoby bliskie o miejscu naszego poławiania;  zabierzmy pazury asekuracyjne, które ułatwią nam wydostanie się na zewnątrz.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA