Panorama miasta w 2003 roku. Jak bardzo zmienił się Poznań?

Choć szklany budynek na wprost Mostu Dworcowego na stałe wpisał się w krajobraz miasta, to jeszcze 15 lat temu wejście wschodnie na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich wyglądało zupełnie inaczej. To jednak nie jedyne zmiany jakie zaszły w tym rejonie w ostatnich kilkunastu latach.

Dziś wielu, szczególnie tych młodszych mieszkańców Poznania nie pamięta jak przed laty wyglądało wejście na Międzynarodowe Targi Poznański od strony ul. Głogowskiej i Matyi. Dziś stoi tam popularne „Akwarium”, czyli przeszklony Hol Wschodni, w którym znajdują się m.in. kasy oraz sale konferencyjne. Połączony jest łącznikiem z pawilonem numer 3 oraz Centrum Targowym.

Jeszcze kilkanaście lat temu wyglądało to zupełnie inaczej. Otwarta przestrzeń i charakterystyczna kula z symbolem, logiem MTP witała gości wśród szeregu masztów z flagami.

W 2003 roku rozpoczęła się realizacja nowej wizji tego, jak Targi będą przyjmować gości. Podjęto decyzję o „zamknięciu” terenu wystaw i ustawieniu w tym miejscu budynku. Wielu obawiało się, że takie rozwiązanie przysłoni symbol targów – słynną Iglicę Targową. Zastosowanie przeszklonych ścian oraz niskiej zabudowy pomogło jednak utrzymać widoczność charakterystyczny punkt MTP.

Obiekt został zaprojektowany przez Studio ADS, a prace budowlane rozpoczęły się i zakończyły w 2003 roku.

Nasz czytelnik przesłał do redakcji zdjęcia właśnie z tego roku. Widać na nich nie tylko prace przy budowie Holu Wschodniego, ale także panoramę miasta sprzed ponad 15 lat. Był to czas, gdy wiele biurowców w rejonie Mostu Dworcowego dopiero budowano lub nawet nie były jeszcze w planach, a po obecnym Dworcu Głównym i przystanku tramwajowym na jego wysokości nie ma nawet śladu.

Zauważyć można zmiany także na samym terenie Targów oraz w rejonie ul. Bukowskiej i dalej w kierunku centrum miasta.

Czytelnikowi bardzo dziękujemy za przesłane fotografie. Jednocześnie zapraszamy także innych, którzy chcieliby podzielić się swoimi archiwalnymi zdjęciami do kontaktu mailowego na adres redakcja@codziennypoznan.pl.

 

autorka: A. Karczewska