Jedzenie i kosmetyki - wyniki kontroli poznańskiego Sanepidu w 2018 roku

Autor: JJ
REKLAMA

Oddział Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu przeprowadził w 2018 roku kontrole w zakładach produkcji i obrotu żywnością. Sprawdzono także środki transportu wykorzystywane do przewożenia artykułów spożywczych, placówki produkujące i sprzedające przedmioty przeznaczone do kontaktu z żywnością oraz kosmetyki.

W 2018 roku w 3538 obiektach przeprowadzono łącznie 6311 kontroli sanitarnych. Najwięcej z nich miało miejsce w punktach sprzedaży środków spożywczych takich jak na przykład sklepy, hurtownie, kioski czy stragany. W wyniku 3542 kontroli nałożono 230 mandatów na łączną kwotę 54 700 zł. Stwierdzono między innymi sprzedaż żywności po upływie terminu przydatności do spożycia czy niewłaściwy stan czystości pomieszczeń. Zamknięte zostało jedno stoisko w galerii handlowej i 8 sklepów spożywczych.
 
Przeprowadzono także 1495 kontroli w lokalach gastronomicznych. W ich wyniku nałożono 78 mandatów na łączną kwotę 25.700 zł. Powodem ukarania właścicieli był m.in. brak bieżącej zimnej i ciepłej wody oraz nieprawidłowe przechowywanie artykułów spożywczych. Zamknięto 10 lokali, które np. prowadziły działalność pomimo braku zgody Sanepidu.
 
Sprawdzono również wytwórnie kosmetyków oraz miejsca obrotu nimi. Odbyły się 22 kontrole, w tym także 3 z poborem próbek do badań laboratoryjnych. W żadnej z próbek nich nie zostały wykryte nieprawidłowości.
 
Urzędnicy odwiedzili miejsca, w których przygotowuje się m.in. posiłki dla dzieci i pacjentów w szpitalach. Ustalono, że w przeciwieństwie do żywienia w żłobkach i szpitalach, nastąpiła poprawa w żywieniu dzieci w przedszkolach. Jednocześnie tzw. kuchnie macierzyste, które przygotowują posiłki bezpośrednio we wspomnianych placówkach, mogą pochwalić się dalszym spadkiem nieprawidłowości.
 
Łącznie w zakładach produkcji żywności w 2018 roku nałożono 82 mandaty, co daje wzrost o 51 procent w stosunku do roku 2017, w którym nałożono 54 mandaty. Kary wynikały między innymi z braku czystości sprzętu i porządku w pomieszczeniach produkcyjnych.
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA