ZKZL radzi jak zatrzymać ciepło w domu

Autor: AK
REKLAMA

Choć zima w Poznaniu przebiega łagodnie to niskie temperatury, nieprzyjemny silny wiatr czy długotrwałe opady deszczu i mała ilość promieni słonecznych sprawia, że konieczne jest włączanie ogrzewania w domach i mieszkaniach. ZKZL doradza, jak „zatrzymać” ciepło w domu, a tym samym zapewnić sobie komfortową temperaturę i jakość powietrza w pomieszczeniach przy obniżeniu kosztów ogrzewania.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu przypomina, że ważne jest zadbanie o właściwą wentylację pomieszczeń nie tylko z uwagi na kwestie zdrowotne. Zbyt mała cyrkulacja powietrza zwiększa wilgotność, co z kolei może prowadzić do pojawienia się pleśni i grzybów w pomieszczeniach i na ścianach. O nieprawidłowej cyrkulacji powietrza świadczy np. osadzanie się pary w dolnych partiach okna.

ZKZL zwraca uwagę, że najefektywniejsze jest krótkotrwałe, ale intensywne wietrzenia mieszkania co najmniej dwa razy w tygodniu przez 10 minut, a także utrzymywanie stałej temperatury pomieszczenia nie mniejszej niż 20 stopni Celsjusza.

Choć zimą jest ich mniej, to warto z nich korzystać - promienie słoneczne. Gdy tylko się pojawią, warto wpuścić je do mieszkania odsłaniając rolety, zasłony i żaluzje. Z kolei, gdy robi się ciemno i chłodno lepiej jest jak najlepiej zasłonić powierzchnię szyb.

W wielu domach i mieszkaniach można zauważyć tendencję do nieprawidłowego korzystania z ogrzewania - np. poprzez ustawianie mebli przy ścianach zewnętrznych poniżej 10 cm, osłanianie grzejników czy zakładanie długich, grubych i ciężkich zasłon. Często spotykane jest także zasłanianie kratek wentylacyjnych, co także jest nieodpowiednim zachowaniem. Gdy cyrkulacja powietrza jest słaba, grzejniki muszą bardziej się nagrzewać, co z kolei przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie.

Gdy grzejniki są zapowietrzone należy jak najszybciej powiadomić o tym administratora budynku, by w odpowiedni sposób je odpowietrzyć.

Jak wyjaśnia ZKZL, gdy jest to możliwe warto zamontować ekran ze srebrną folią, która odbija promieniowanie cieplne, co umożliwia efektywniejsze nagrzewanie powietrza przepływającego między ścianą a grzejnikiem.

Co jeszcze warto zrobić? Zostawiać otwarte drzwi do pomieszczeń, co poprawia cyrkulację powietrza i obniża wilgotność w mieszkaniu czy domu. Dodatkowo, przy kładzeniu się spać i wychodzeniu z domu dobrze jest też zmniejszyć ogrzewanie.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA