Rocznicowy bieg stulecia istnienia Uniwersytetu Poznańskiego w ramach 12. PKO Poznań Półmaratonu

Autor: AK fot. UMP
REKLAMA

Tegoroczny PKO Poznań Półmaraton będzie wyjątkowy z kilku powodów. Nawiązywać będzie do setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, setnej rocznicy powstania sponsora tytularnego biegu, PKP Banku Polskiego, a także setnej rocznicy powstania Uniwersytetu Poznańskiego. Początkowo ta ostatnia miała być uczczona osobnym biegiem, jednak władze Miasta i uczelni uznały, że o wiele lepiej będzie połączyć imprezy.

PKO Poznań Półmaraton odbędzie się 14 kwietnia 2019 roku. Będzie to już 12. edycja biegu, w którym do pokonania uczestnicy będą mieli dystans ponad 21 kilometrów.

Tegoroczna edycja będzie szczególna. Przy miejscu startu biegu stać będzie grupa rekonstrukcyjna Powstańców Wielkopolskich, która będzie przypominać o historii zwycięskiego zrywu, którego setna rocznica obchodzona jest w latach 2018-2019, z uwagi na fakt, że wiele wydarzeń związanych z Powstaniem miało miejsce po 27 grudnia 1918 roku.

To jednak nie jedyna setna rocznica. Stulecie istnienia obchodzi w tym roku także sponsor tytularny biegu - PKO Bank Polski. Szczególnie podkreślany będzie inny jubileusz - stulecie powstania Uniwersytetu Poznańskiego.

Uniwersytet Poznański powstał w 1919 roku i w latach 50. XX wieku został podzielony na kilka do dziś funkcjonujących w Poznaniu uczelni - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Akademię Wychowania Fizycznego.

Początkowo w planach było zorganizowanie osobnego biegu z okazji rocznicy. Z uwagi na kwestie organizacyjne, w tym m.in. utrudnienia i problemy, jakie powoduje każda tego typu impreza, Miasto Poznań zaprosiło uczelnie do przyłączenia się do Półmaratonu.

Podczas konferencji prasowej poświęconej biegowi zwrócono uwagę na powiązania Uniwersytetu Poznańskiego ze sportem.

„Heliodor Święcicki, pierwszy rektor poznańskiego uniwersytetu zaprosił w 1919 roku do Poznania Eugeniusza Piaseckiego, obecnie patrona Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, i to właśnie tutaj powstała pierwsza w Polsce i trzecia w Europie katedra wychowania fizycznego. Pół roku później powstał Akademicki Związek Sportowy, który w okresie międzywojennym był czołowym przedstawicielem sportu w Polsce w wielu dyscyplinach. Mówiąc o półmaratonie w Poznaniu trzeba pamiętać o tych postaciach”
Michał Musielak, Prorektor ds. Organizacji, Promocji i Współpracy z Regionem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu


Uczestnicy 12. PKO Poznań Maratonu poza tradycyjnymi gadżetami i koszulki w pakiecie startowym otrzymają także notatkę o Uniwersytecie Poznańskim. Z kolei na trasie biegu stu studentów będzie trzymało tabliczki z datami stu kolejnych lat historii uczelni. Dzięki temu uczestnicy będą tak naprawdę poruszać się po swego rodzaju symbolicznej osi czasu historii środowiska akademickiego.

Biegacze będą mogli w ramach dodatkowych kategorii dla obu płci wystartować jako student-doktorant, pracownik, absolwent lub przyjaciel uniwersytetu. Do tej ostatniej kategorii będzie mógł się zgłosić każdy.

W ośmiu dodatkowych kategoriach przyznane będą nagrody czterech rektorów poznańskich uczelni: 3000 zł dla zwycięzcy i zwyciężczyni, 2000 zł za drugie miejsce i 1000 zł za miejsce trzecie w danej kategorii. Nagrody będą oficjalnie wręczone podczas Gali Sportu 8 maja 2019 roku.

Podczas specjalnej konferencji prasowej przedstawiono również trasę tegorocznego biegu. Będzie ona wyglądała tak, jak w roku ubiegłym.

Trwają zapisy na 12. Półmaraton, które odbywają się online. Obecnie na liście startowej jest już blisko 3 000 zawodników. Do 28 lutego opłata startowa wynosi 90 zł. Po tym terminie ulegnie ona zwiększeniu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA