Od stycznia w miejskim Punkcie Profilaktyki Intymnej działa także urolog

Autor: AK fot. UMP
REKLAMA

Miejski Punkt Profilaktyki Intymnej cieszy się dużym zainteresowaniem już od pierwszych dni funkcjonowania. Do tej pory skorzystało z niego ponad 1100 osób. Od stycznia uruchomiono także nową usługę - od teraz w Punkcie dostępna jest konsultacja urologiczna.

Punkt został uruchomiony w październiku 2018 roku. Głównym celem miejskiego programu było zapewnienie dostępu do profesjonalnej opieki zdrowotnej w zakresie profilaktyki intymnej wszystkim mieszkańcom i mieszkankom Poznania.

"Punkt Profilaktyki Intymnej w Poznaniu to miejsce, gdzie na badanie prawie nie trzeba czekać. Bardzo wiele pacjentek przyjmowanych jest od razu, inne czekają na wizytę tylko kilka godzin. Nie ma również problemu, aby godzinę wizyty dostosować do preferencji kobiet, które przyjmowane są również w soboty i niedziele. Właśnie o taką dostępność chodziło nam w tym projekcie. Pilotażowy etap tego przedsięwzięcia mamy już za sobą. Przeanalizowaliśmy funkcjonowanie i efektywność Punktu i od Nowego Roku nie tylko kontynuujemy jego działanie, ale również poszerzyliśmy ofertę o dodatkowe bezpłatne badania dla panów."
Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania

Od października z możliwości konsultacji i badania skorzystało 1179 osób, w tym 1165 dorosłych kobiet, 7 mężczyzn oraz 5 osób nieletnich, które zjawiły się w Punkcie z opiekunem.

Najczęściej konsultacje dotyczą infekcji intymnych, a także antykoncepcji długoterminowej i awaryjnej.

Wykonano 95 badań cytologicznych, podczas których u 59 pacjentek stwierdzono zmiany nowotworowe oraz torbiele i guzy wymagające poszerzonej diagnostyki. Aż 37 kobiet dowiedziało się, że jest w ciąży.

Od stycznia Miasto uruchomiło kolejną usługę - konsultacje urologiczne.

"Urolog przyjmujący w PPI w zależności od diagnostyki pacjenta, wykona badania fizykalne, badanie USG oraz oznaczenie poziomu antygenu tzw. PSA w surowicy krwi. Badanie urologiczne pozwala zdiagnozować m.in. takie schorzenia, jak kamicę układu moczowego, czyli powstawanie złogów w nerkach lub pęcherzu, które mogą wywoływać atak kolki nerkowej; zaleganie lub nietrzymanie moczu w pęcherzu, torbiele nerek, zakażenie lub zapalenie pęcherza moczowego. W trakcie badania u mężczyzn diagnozuje się również choroby związane z zewnętrznymi elementami układu płciowego, takie jak np. wodniak jądra, stulejka, przerost prostaty, wady fizyczne. Urolog zajmuje się także problemami związanymi z erekcją oraz impotencją. "
Urząd Miasta Poznania

Punkt Profilaktyki Intymnej znajduje się przy ul. św. Marcin 58/64, na pierwszym piętrze. Wizyty można zarezerwować telefonicznie, pod numerem 516 503 237 lub poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA