W nowym roku przepisy dotyczące zakazu handlu zaostrzają się. Kiedy sklepy będą zamknięte?

Autor: AK
REKLAMA

Nowy rok oznacza kolejne zaostrzenia w zakazie handlu w niedzielę. Od 1 stycznia 2019 roku sklepy zamknięte będą o wiele częściej. Oprócz tego, obowiązuje także zakaz w święta, które wypadają w inne dni tygodnia. Kiedy będzie można robić zakupy w 2019 roku?

Nowe przepisy wprowadziły w 2018 roku zakaz handlu w niedziele. Ustawodawcy chcieli, by pracownicy handlu mieli wolne dni, by spędzić je z rodzinami. Sklepy były otwarte w pierwsze i ostatnie niedziele miesiąca. Wprowadzono jednak wyjątki - np. w grudniu, gdy zakaz nie obowiązywał przez dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.

Z każdym kolejnym rokiem, aż do 2020, przepisy będą zaostrzane. Od stycznia 2019 roku sklepy będą otwarte tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Obowiązywać będą również wyjątki - dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz jedna niedziela poprzedzająca Wielkanoc - wtedy także będzie można udać się na zakupy.

Zakaz nie obejmuje małych sklepów, jeśli „za ladą” stanie właściciel, a także m.in. stacji paliw, kwiaciarni, sklepów z prasą, cukierni i piekarni.

Poza niedzielami, zakaz handlu obowiązuje również w święta, a tych w 2019 roku będzie 13, z czego 10 wypada w inne dni niż niedziela.

Pierwszy z nich już za nami - 1 stycznia, który przypadał we wtorek. Pozostałe dni to: 22 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny), 1 i 3 maja, 20 czerwca (Boże Ciało), 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada oraz 25 i 26 grudnia.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA