Co warto wiedzieć przed rejestracją spółki z o.o.

Autor: tel
REKLAMA

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pozwalają na bezpieczne prowadzenie własnej działalności. Planujesz założyć spółkę z o.o. w najbliższym czasie? Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć jeszcze przed rejestracją!

Umowa spółki z o.o. lub akt założycielskie

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z koniecznością podpisania umowy spółki (w przypadku spółki składającej się z co najmniej dwóch wspólników) albo aktu założycielskiego (w przypadku spółki jednoosobowej). Umowa ma formę aktu notarialnego, więc należy podpisać ją u notariusza. Wyjątkiem jest rejestracja spółki przez internet, w trybie S24 - wtedy wizyta u notariusza nie jest konieczna. Wadą rejestracji w trybie S24 jest brak możliwość edycji gotowej umowy spółki i dodania własnych zapisów.

Kapitał zakładowy spółki z o.o.

Bez kapitału zakładowego spółki nie jest możliwe jej zarejestrowanie. Wymagany minimalny kapitał dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością to 5000 zł. Wkład wspólników może, ale nie musi być równy, minimalny wkład to 50 zł. Wkład może przyjąć formę wkładu pieniężnego (gotówka), jak i niepieniężnego (np. zakup maszyn potrzebnych do funkcjonowania działalności). Wkład musi zostać wniesiony przed złożeniem wniosku o rejestrację spółki w KRS.

Powołanie członków zarządu

Powołanie członków zarządu to kolejny krok, który należy podjąć w celu zarejestrowania spółki z o.o.. Zazwyczaj powołanie następuje w momencie podpisania umowy spółki i dane dotyczące członków zarządu umieszczane są w akcie notarialnym. Członków zarządu można także powołać w drodze uchwały zgromadzenia wspólników albo w wyniku decyzji wspólników (o ile takie formy są dopuszczalne w umowie spółki).

Uzyskanie koncesji oraz zezwoleń

W zależności od tego, jaki będzie profil prowadzonej działalności, konieczne może okazać się uzyskanie pozwoleń lub koncesji. Wnioskować o nie można już po zarejestrowaniu spółki, a wniosek składa się przez sąd. Czas oczekiwania na zezwolenie lub koncesję może być różny, ale należy go uwzględnić, kiedy planujemy rozpoczęcie własnej działalności.

Spółka bez czekania - od ręki!

Czy jest możliwość przyspieszenia procesu zakładania spółki z o.o. Niestety nie, ponieważ różne organy mają różny czas rozpatrywania spraw i robią to niezależnie od siebie. Na szczęście istnieje alternatywa, która pozwala skorzystać ze wszystkich zalet prowadzenia spółki, bez oczekiwania na rejestrację i bez kompletowania dokumentów. Zakup gotowej spółki to rozwiązanie wybierane przez coraz większą liczbę przedsiębiorców. Znaleźć można także spółki z różnymi koncesjami oraz pozwoleniami, co pozwala na rozpoczęcie prowadzenia działalności wręcz z dnia na dzień!

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA