1 metr, który ma znaczenie. MPK Poznań rozszerza kampanię przeciw blokowaniu torowiska przez zaparkowane samochody

Ponad 100 przypadków zablokowania przejazdu tramwajów przez nieprawidłowo zaparkowane samochody odnotowano w tym roku w Poznaniu. MPK Poznań postanowiło rozszerzyć dotychczasową kampanię informacyjną ruszając z nową akcją “1 Metr”.

Przypadków wstrzymania ruchu przez nieprawidłowo zaparkowany samochód jest z roku na rok coraz więcej. Kierowcy lekkomyślnie zostawiają swoje pojazdy zbyt blisko torowiska, co uniemożliwia przejazd “bimby”.

W tym roku, do 10 grudnia, odnotowano aż 106 takich przypadków, z czego 13 w dniach 7-9 grudnia.

“Tramwaj to nie autobus. Tramwaj jadący jako następny za tramwajem zablokowanym na linii, nie wyprzedzi go i musi czekać na odblokowanie torowiska, tak samo jak ten pierwszy tramwaj oczekujący na usunięcie blokującego go auta. Im dłużej trwa blokada – problem się nasila. Niejednokrotnie bywa tak, że kolejka oczekujących tramwajów sięga kilkunastu pociągów.”

MPK Poznań

MPK Poznań ma już “stałe” punkty, w których najczęściej występuje problem – to ul. Strzelecka, Mielżyńskiego, Górna Wilda, Towarowa, pl. Wielkopolski, 28 Czerwca/Rynek Wildecki.

Spółka, wraz z Miejskim Inżynierem Ruchu, ZDM i Policją postanowiła rozszerzyć swoją akcję “1 metr” i edukować oraz przestrzegać kierowców przed nieprawidłowym parkowaniem m.in. poprzez stawianie tablic informujących o zachowaniu odległości od torowiska.

Lekkomyślni kierowcy muszą liczyć się także z surową karą. To już nie tylko mandat, ale także dodatkowa kara finansowa. Każda minuta każdego zatrzymanego tramwaju to 5 złotych kary.

“Jeżeli ktoś posiada wiedzę z zakresu znajomości tego prawa, czyli ma prawo jazdy, czyta znaki i dostaje dodatkowy element w postaci żółtej tablicy informacyjnej, to więcej chyba nie potrzeba. Apelujemy o rozsądne zachowania i nieblokowanie torowisk. Tym co będzie naprawdę dotkliwe to wcale nie mandat karny, ale holowanie pojazdów. Będziemy to teraz bezwzględnie stosować. Jeżeli dany kierowca nie pojawi się w ciągu kilku minut, czyli z reguły do czasu przyjazdu policji, to będzie musiał swój samochód odebrać z parkingu, ale nie najbliższego, tylko policyjnego zlokalizowanego na granicy Poznania.”

komisarz Przemysław Kusik, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu

Akcja ma także inne elementy – hasło „Parkuj metr od torowiska” pojawi się na tramwaju, a służby nadzoru ruchu będą rozdawać niefrasobliwym kierowcom breloki z metrową miarką.