Nowoczesny budynek w historycznym miejscu - jak będzie wyglądać Muzeum Powstania Wielkopolskiego?

Autor: AK fot. UMP
REKLAMA

Ma być nowoczesnym budynkiem, który pojawi się w historycznym miejscu w centrum miasta. Trwa konkurs ogłoszony przez Miasto Poznań na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną dla nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Obecnie ekspozycja muzeum mieści się w budynku Odwachu na Starym Rynku. Jest to zdecydowanie za mały obiekt, by móc pomieścić całą kolekcję instytucji, która wciąż pozyskuje kolejne eksponaty. Co więcej, osobny budynek poświęcony jedynie jednemu muzeum ma podnieść jego rangę i znaczenie.

"Odwach pęka w szwach. Nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich chętnych. Po drugie, do utrwalenia ważnego depozytu historycznego niezbędne są muzea, o czym świadczy przykład Muzeum Powstania Warszawskiego. Konkurs jest pewnym kamieniem milowym. Jesteśmy szczęśliwi, że ten kamień milowy został już postawiony"
Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Nowy obiekt ma powstać na Wzgórzu św. Wojciecha, na miejskiej działce o powierzchni 1 ha. Pod uwagę było branych kilka lokalizacji, jednak ostatecznie zdecydowano się na tę, która mieści się w historycznej części miasta.

W ramach ogłoszonego konkursu należy przygotować zarówno koncepcję architektoniczno-urbanistyczną nowej siedziby, jak i plan zagospodarowania parku, który znajduje się w sąsiedztwie. Przedstawiony projekt ma z jednej strony być nowczesnym podejściem do instytucji muzeum, z drugiej nawiązywać do apektu historycznego.

Łączny planowany koszt realizacji pracy konkursowej nie powinien przekroczyć kwoty 105 mln złotych. Prace będą oceniać architekci z Poznania oraz innych miast Polski, a także z innych państw. W składzie Sądu Konkursowego znajdzie się również dyrekcja muzeum, miejscy urzędnicy i konserwator zabytków.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 22 stycznia. Nowe muzeum ma kosztować około 150 mln zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wstępnie zadeklarowało finansowe wsparcie inwestycji. Zaplanowano, że prace budowlane będą mogły rozpocząć się w 2021 roku.

 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA