Angażują się społecznie, stawiają na ekologię i oczekują bogatej oferty kulturalnej. Poznań spytał czego pragną kobiety

Miasto Poznań postanowiło poszukać odpowiedzi na jedno z najbardziej znanych na świecie pytań – „Czego pragną kobiety?”. W specjalnym badaniu sprawdzano jakie są potrzeby i jaki jest poziom satysfakcji poznanianek. Na podstawie wyników powstał dokument „Diagnoza potencjału rozwojowego kobiet”.

Szereg przygotowanych pytań miał dać odpowiedzi na pytania o to kim są i czego oczekują mieszkanki Poznania. W mieście stanowią one 53% ludności, co oznacza, że na 100 mężczyzn przypada 114 kobiet. Najwięcej pań mieszka na Grunwaldzie, gdzie na 100 panów przypada 117 kobiet.

Okazuje się, że choć kobiety realizują się zawodowo w wielu branżach, to najwięcej zatrudnionych jest w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej, gdzie stanowią aż 82%  wszystkich pracujących w tej dziedzinie. Podobnie jest także w edukacji, gdzie stanowią 70,5% kadry, administracji publicznej (67%), działalności finansowej i ubezpieczeniowej, gdzie stanowią 63% wszystkich zatrudnionych oraz w gastronomii – 62% kadry.

Jak wynika z badań, kobiety są bardzo zainteresowane okolicą, w której mieszkają i częściej niż mężczyźni korzystają z oferty kulturalnej miasta i angażują się w sprawy społeczne. Poznanianki widzą potrzebę uczestnictwa w działaniach, które mogą przynieść korzyści lokalne. Bardzo cenią sobie także jedność i wspólnotowość. Według mieszkanek Poznania, współpraca i wspólne inicjatywy stanowią podstawę do lepszego rozwoju miasta.

Uczestniczki badania zdecydowanie opowiedziały się za polityką „zero tolerancji” w zakresie przemocy oraz wobec pseudokibiców, którzy naruszają prawo, argumentując to potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa dla siebie i swoich rodzin.

Co ciekawe, polityka antydyskryminacyjna i równościowa nie jest według respondentek priorytetowym zadaniem dla Miasta.

Kobiety cenią sobie estetykę otoczenia i ład, a władze miejskie powinny według nich mocno angażować się w ochronę i rozwijanie zasobów przyrodniczych w Poznaniu. Poznanianki są bardziej niż mężczyźni nastawione proekologicznie.

W badaniu respondentki wskazały konieczność poprawy infrastruktury miejskiej – budowę parkingów typu Park & Ride, parkingów podziemnych, obniżenie krawężników, wyrównanie nawierzchni chodników oraz likwidację barier architektonicznych w mieście.

Panie chcą aktywnie uczestniczyć w życiu miasta i mają wysokie wymagania w zakresie oferty kulturalnej. Chcą, by poza kulturą, w Poznaniu rozwijano także m.in. edukację, system ochrony słabszych i działania na rzecz ekologii.