Przemoc wobec dzieci częstą przyczyną popełniania przez nich samobójstwa. Co roku około 200 dzieci odbiera sobie życie

Autor: AK

Co roku około 200 dzieci w Polsce popełnia samobójstwo, a niemal 6 tysięcy próbuje odebrać sobie życie. Zatrważające statystyki sprawiają, że Polska od kilku lat znajduje się w czołówce europejskich państw pod względem liczby samobójstw wśród dzieci. Dużym problemem jest także stosowanie przemocy przez rodziców i opiekunów. Podczas konferencji „Dziecko doświadczające przemocy - wsparcie, profilaktyka, diagnoza” w Starostwie Powiatowym w Poznaniu próbowano odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób można m.in. zapobiegać takim zachowaniom i pomóc ofiarom.

W spotkaniu udział wzięli specjaliści, w tym psychologowie, terapeuci i pedagodzy oraz przedstawiciele Wydziału Rodzinnego i Nieletnich i policji. Podczas konferencji zwracano uwagę na fakt, że choć od 2010 roku w Polsce obowiązuje zakaz bicia dzieci, to wciąż istnieje duży problem stosowania wobec nich przemocy, jako formy „dyscyplinowania”.

„Z badań wynika, że im liczniejsze jest rodzeństwo, tym większe przyzwolenie na bicie. Ponadto zatrważające są również statystyki dotyczące samobójstw wśród dzieci. W tym aspekcie jesteśmy w czołówce krajów europejskich.”
Beata Kolska-Lach, psycholog Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka


W ciągu roku, około 200 dzieci w Polsce popełnia samobójstwo, a prawie 6 tysięcy próbuje odebrać sobie życie. To zatrważające statystyki, które tylko częściowo obrazują skalę problemu.

Podczas konferencji starosta poznański Jan Grabkowski wskazał konieczność częstszego organizowania tego typu spotkań. Zwrócił jednak uwagę na fakt, że przemoc ma różne wymiary - także słowny i emocjonalny.

Jak wynika z badań, to właśnie przemoc emocjonalna jest jedną z najczęstszych przyczyn prób samobójczych wśród dzieci.

Uczestnicy konferencji podkreślali także, że przemoc jest problemem ogólnospołecznym, choć wciąż istnieje przekonanie, że dzieci są „własnością rodziców” i nie należy wtrącać się do ich sposobu wychowania pociech. Często sąsiedzi i znajomi „przymykają oko” na przemoc stosowaną przez rodziców i opiekunów.

Podczas spotkania próbowano znaleźć sposoby działań profilaktycznych nie tylko tych, które mają zapobiegać stosowaniu przemocy, ale także uświadomienia społeczeństwa o skali problemu. Omawiano także możliwe sposoby pomocy dla ofiar takiego traktowania.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA