W Poznaniu będą bezpłatne badania wzroku

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl ,Urząd Miasta Poznań foto. archiwum

Poznaniacy, którzy cierpią na cukrzycę, mogą skorzystać z bezpłatnych badań wzroku. Pomogą one w diagnostyce retinopatii cukrzycowej - najczęstszego powikłania tej choroby.

Retinopatia cukrzycowa może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Dlatego Miasto Poznań wspiera finansowo pilotażowy i innowacyjny w skali całego kraju projekt bezpłatnych, przesiewowych badań okulistycznych dla poznaniaków: "Skrining Retinopatii Cukrzycowej". Z bezpłatnych badań mogą skorzystać osoby, które skończyły 18 lat i mają zdiagnozowaną cukrzycę.

Zachęcam wszystkich poznaniaków chorujących na cukrzycę do skorzystania z tej okazji .  Dzięki zaawansowanej technologii badanie trwa tylko kilka minut i każdy pacjent od razu otrzymuje wynik z zaleceniami lekarskimi. Jakość wzroku ma duży wpływ na jakość życia - warto więc się przebadać, by szybko uzyskać pomoc.
 mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania

Z bezpłatnych badań może skorzystać 1,2 tysiąca osób. Specjaliści przyjmują pacjentów w 2 punktach na terenie Poznania: w Poradni Diabetologicznej DIAB-MED  przy ul. Słowackiego 8 (II piętro) - od poniedziałku do środy w godz. 12:00-17:00 oraz w NZOZ EuroMed na os. Piastowskim 58 - w czwartki i piątki w godz. 9:00-13:00.

Każdy, kto chce się przebadać, powinien się wcześniej zapisać na konkretną godzinę. Rejestracja czynna jest pod numerem telefonu: 533 335 845.

Przeciwwskazaniem do badania jest stwierdzona zaćma lub inne schorzenia siatkówki oka.  Z programu nie mogą też skorzystać osoby, które w ciągu ostatniego roku miały wykonane badanie dna oka finansowane w ramach świadczeń gwarantowanych, opłacanych przez NFZ. Projekt realizuje Fundacja Okulistyka 21 z Poznania, która otrzymała na niego dotację z budżetu miasta.

Po 20 latach chorowania na cukrzycę retinopatia występuje u wszystkich pacjentów z cukrzycą typu 1 i u 60 proc. cierpiących na cukrzycę typu 2. Wzrok traci 86 proc. osób z cukrzycą typu 1 oraz co trzeci chory z typem 2.

Bardzo często chorzy na cukrzycę nie odczuwają żadnych problemów z widzeniem i nie zdają sobie sprawy z postępującej retinopatii cukrzycowej. Specjaliści twierdzą, że bez względu na rodzaj cukrzycy, każdy pacjent cierpiący na tę chorobę powinien badać się raz w roku.

 U każdego chorującego na cukrzycę mogą pojawić się zmiany na dnie oka, które mogą doprowadzić do pogorszenia, a nawet utraty widzenia. Wczesne wykrycie tych zmian umożliwia ich leczenie i w ponad 90 proc. zachowanie widzenia.
mówi prof. dr hab. med. Andrzej Grzybowski, ekspert w dziedzinie okulistyki

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na cukrzycę cierpi 4 procent populacji, czyli około 135 mln ludzi. Pod koniec 2025 r. chorych będzie już 300 mln, z czego retinopatię cukrzycową będzie miało 100 mln osób. Dla porównania - problemy z nerkami wystąpią u 44 mln.

Cukrzyca wciąż jest główną przyczyną utraty wzroku. Z najnowszego raportu WHO wynika, ze w Polsce rozpowszechnienie cukrzycy sięga 9,5%, natomiast nadwagi (która jest czynnikiem ryzyka tej choroby) 64%. A to oznacza, że ponad 60 tys. poznaniaków może chorować na cukrzycę.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA