Pochodem przypomniany zostanie rok 1918

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum

Trwają obchody 100. rocznicy Polskiego Sejmu Dzielnicowego. Z tej okazji w niedzielę 2 grudnia ulicami miasta przejdzie pochód nawiązujący do tego samego wydarzenia, które odbyło się w grudniu 1918 roku. Maszerowali wtedy delegaci i delegowane na Sejm Dzielnicowy.

Celem uczestników przemarszu zorganizowanego blisko 100 lat temu było zamanifestowanie polskości w pozostającym w tym okresie pod niemieckim panowaniem Stadt Posen. Przypomnieć o tym wydarzeniu oraz uczcić pamięć delegatów i delegowanych postanowiła Fundacja Zakłady Kórnickie, organizator przedsięwzięcia.

Jeszcze kilkanaście dni temu fundacja prowadziła poszukiwania ich potomków, którzy podczas przemarszu zostaną wyróżnieni honorowymi miejscami w pochodzie oraz biało-czerwonymi szarfami. Lista delegatów i delegatek została udostępniona przez organizatorów online.

Pochód o godzinie 14:45 wyrusz z Fary Poznańskiej. Następnie jego uczestnicy, przemierzając ulicę Świętosławską, Stary Rynek, Paderewskiego, aleje Marcinkowskiego oraz ulice Piekary, Ratajczaka i Niezłomnych, dotrą pod pomnik Powstańców Wielkopolskich 1918/1919.

Przemarszowi towarzyszyć będzie również msza święta, która odprawiona zostanie w Farze Poznańskiej. Ceremonia została zaplanowana na godzinę 13:30. Po zakończeniu pochodu jego uczestnicy oraz osoby podziwiające to niezwykłe widowisko zostaną zaproszeni na grochówkę.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA