Na skwerze Trzech Tramwajarek pojawi się pamiątkowa tablica

Autor: AK fot. Archiwum IPN Poznań
REKLAMA

W piątek oficjalnie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa Trzech Tramwajarek - Heleny Przybyłek, Marii Kapturskiej i Stanisławy Sobańskiej. Uroczystości odbędą się na nowym skwerze ich imienia.

Tramwajarki szły na czele pochodu, który przeszedł ulicami miasta w czerwcu 1956 roku pod gmach Wojewódzkiego Urzędu do Spraw Bezpieczeństwa przy ul. Kochanowskiego. Kobiety trzymały biało-czerwony sztandar. Liczono, że służby nie użyją siły wobec kobiet na czele manifestacji.

Każda z nich brutalnie przekonała się jednak o metodach ówczesnej władzy. Przybyłek została postrzelona w nogi i mimo licznych operacji, konieczna była amputacja jednej z nich. Pozostałe dwie kobiety zostały aresztowane. Wszystkie były brutalnie pobite przez funkcjonariuszy SB.

W czerwcu 2018 roku Trzy Tramwajarki, które stały się jednym z symboli robotniczego zrywu, zostały patronkami skweru u zbiegu ulic Kochanowskiego i Dąbrowskiego.

Już jutro na skwerze zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona kobietom. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 13:00. Udział w niej wezmą m.in. potomkowie Stanisławy Sobańskiej. Tablica to inicjatywa MPK Poznań oraz Fundacji Kochania Poznania.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA