Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych. Od czwartku kontrole również na lotnisku Poznań-Ławica

Autor: AK
REKLAMA

Od czwartku przywrócone zostaną kontrole graniczne na granicach Polski z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, które będzie można przekraczać jedynie w wyznaczonych miejscach. Obowiązywać będą także na lotniskach, również na poznańskiej Ławicy. Kontrole będą utrzymane do połowy grudnia.

Zmiany mają związek ze szczytem klimatycznym ONZ COP 2018 w Katowicach. Kontrole przywrócone będą w dniach 22 listopada - 16 grudnia.

Kontrola realizowana będzie poprzez patrole straży granicznej, która wykorzystywać będzie specjalistyczny sprzęt - tzw. Schengenbusy i mobilne terminale, które pozwalają na przeprowadzenie kontroli poza przejściem granicznym.

Sprawdzane będą jedynie osoby wjeżdżające do Polski, na zasadzie „wyrywkowej” kontroli. Zarówno osoby jak i pojazdy będą poddawane analizie ryzyka. Strażnicy będą również korzystać z informacji otrzymanych od służb państw sąsiednich i w przypadku ustalenia osób mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, mogą zostać wydane decyzje o odmowie wjazdu do Polski.

Aby móc wjechać na polskie terytorium, trzeba będzie posiadać przy sobie dowód tożsamości bądź paszport (w przypadku obywateli państw UE, EOG i innych państw korzystających z traktatów o swobodnym przepływie osób), gotowy do kontroli dokumentów.

Z możliwą kontrolą należy liczyć się także na lotniskach, w tym również na poznańskiej Ławicy. Strażnicy mogą sprawdzić dokumenty po wylądowaniu w Poznaniu.

To nie pierwszy raz, gdy tymczasowo przywracane są kontrole na granicach. Podobne działania podjęto podczas EURO2012, szczytu klimatycznego w 2013 roku oraz na Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO w 2016 roku.

Straż graniczna przypomina, że przekroczenie granicy w miejscu do tego niewyznaczonym jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości 500 złotych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA