Rusza kolejna edycja kultowego Festiwalu – Ale Kino!

47 filmów pełnometrażowych, spotkania z filmowcami i liczne warsztaty – tak przedstawia się tegoroczna edycja 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Pierwsze seanse będzie można zobaczyć już 2 grudnia.  Laureatów festiwalu poznamy 9 grudnia.

Ale Kino! otworzy gala zatytułowana “Sto lat. Wspólna radość!”. Hasło nawiązuje do rocznicy odzyskania niepodległości, którą wspólnie z Polską świętowano w kilkunastu krajach Europy. Festiwal ma charakter międzynarodowy, zobaczymy więc filmy reżyserów z różnych stron świata, m.in. z Czech, Estonii, Armenii czy Meksyku.  Twórcy powalczą o nagrody w takich kategoriach jak: najlepszy film pełnometrażowy, najlepszy film krótkometrażowy, czy debiut.

Podczas tegorocznej edycji każdy może przeżyć swój początek – przed ekrany zapraszamy tych, którzy stawiają w kinie swoje pierwsze kroki, jaki i tych, którzy odbyli już wiele filmowych podróży w nieznane

mówi Ewa Obrębowska, rzecznik prasowy Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Laureatów, w tym głównej nagrody, czyli Złotych Koziołków, wyłoni jury. W jego składzie znalazła się m.in. Magdalena Osińska – nagradzana reżyserka filmów animowanych, projektantka i animatorka, AlineQuertain, której produkcja  “Bardzo mały lis” zdobyła liczne nagrody i była pokazywana na ponad 70 festiwalach na całym świecie oraz Peter Machen, którego scenariusz do filmu “Just Charlie” odniósł sukces na całym świecie zdobywając nagrody m.in. na festiwalach w Zlinie i Edynburgu.

Wśród filmów dla dzieci, które będą prezentowane podczas festiwalu, przeważającym motywem jest zawieranie przyjaźni i przygody z tym związane. Zobaczymy tu między innymi: “Moją żyrafę” (reż. Dikkertje Dap), czy animację francuskiego reżysera  Michela Ocelota “Dilili w Paryżu”. Choć to filmy skierowane do najmłodszych, pozytywny obraz świata w nich ukazany może zaczarować również dorosłych.

Na Ale Kino! pojawią się również filmy wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach, m.in. na Berlinale 2018. Poruszają one tematy aktualne i nierzadko trudne, takie jak kryzys migracyjny czy nastoletnie ciąże. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć tu filmy takie jak: “Supa Modo” w reż.  Likariona Wainaina i “Fortunę” Germinala Roaux, które przedstawią dwie różne perspektywy patrzenia na świat.

Oprócz seansów kinowych i trwającego konkursu filmowego organizatorzy przewidują możliwość dyskusji z twórcami po obejrzanych pokazach oraz wzięcie udziału w warsztatach filmowych dla szkół gimnazjalnych. Poprowadzą je reżyserzy filmów festiwalowych i znani polscy aktorzy.  

Najstarszy Festiwal dla najmłodszych

Ale Kino! powstało w 1982 roku, a od 1994 roku – kiedy uzyskał rangę festiwalu międzynarodowego – odbywa się regularnie, co roku. Jak mówią organizatorzy, ma on mieć charakter dydaktyczny. Zarówno prezentowane filmy, jak i wydarzenia towarzyszące, w tym spotkania z reżyserami i pedagogami, mają być impulsem do tworzenia filmów, które edukują dzieci od najmłodszych lat. Jednym z ciekawszych wydarzeń jest Forum nauczycieli i filmowców, podczas którego poruszany będzie temat dzieciństwa i dojrzewania oraz problemów z tym związanych. Uczestnicy – nauczyciele, ale też rodzice – dowiedzą się m.in. jak wykorzystać film i media audiowizualne w procesie edukacji dzieci i młodzieży.

Seanse będą obywać się między 2 a 9 grudnia w Multikinie 51, na Scenie Wspólnej oraz w Kinie Pałacowym CK Zamek. Bilety: 1-8zł.

Więcej informacji na bieżąco: http://www.alekino.com/