O sile kobiet w ramach wystawy Herstoria 1918/1919

Autor: JJ fot. UMP
REKLAMA

Na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania oglądać można wystawę „Herstoria 1918/1919”, która przedstawia działania podejmowane przez kobiety na rzecz kraju m.in. w ramach inicjatyw niepodległościowych.

Jak tłumaczy autorka ekspozycji Katarzyna Dworczyk, często podkreśla się rolę mężczyzn zaangażowanych w dążenie ku zbudowaniu autonomii i stabilności kraju, a zapomina się przy tym o wpływie działań podejmowanych przez kobiety. Wystawa jest odpowiedzią na to zjawisko i dzięki niej mieszkańcy miasta oraz turyści mają okazję poznawać historie między innymi Kazimiery Iłłakowiczówny, Zofii Sokolnickiej, Heleny Rzepeckiej czy Aleksandry, Marii, Jadwigii i Wandy Piłsudskich. Na grafikach znaleźć można również informacje o udziale kobiet w poszczególnych akcjach zbrojnych.

Istotny jest także sam tytuł ekspozycji. Jak podkreśla pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom, historię utożsamiać możemy z opowieścią skupiającą się na mężczyznach, natomiast określenie herstoria wykorzystane jako hasło wystawy zakłada wyróżnienie kobiet.

Ich rola między innymi w działaniach niepodległościowych przedstawiona zostanie również w filmie „Siłaczki”, którego produkcja została dofinansowana z budżetu Miasta Poznania. Na ekranie zobaczyć będzie można walkę kobiet o prawa wyborcze w 1918 roku. Premiera w Warszawie zaplanowana została na dzień 100-lecia podpisania dekretu o prawach wyborczych dla kobiet, czyli 28 listopada. W Poznaniu film wyświetlony zostanie po raz pierwszy 2 grudnia o godzinie 20:00 w Centrum Kultury Zamek.

Wcześniej z okazji 100-lecia praw wyborczych kobiet Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę zakładającą, że patronkami nowych nazw ulic w 2018 roku będą właśnie kobiety.

Wystawa na Wolnym Dziedzińcu Miasta Poznania gościć będzie do 31 grudnia, a na makietach zainteresowani znajdą teksty w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA