Osoby po 50. roku życia nie były objęte obowiązkowym szczepieniem przeciw odrze. Co powinny zrobić?

Autor: AK vid. CZK

W ostatnim czasie w Polsce pojawiły się dwa ogniska odry. Niebezpieczna choroba zakaźna pojawiła się m.in. w rejonie Warszawy oraz w województwie pomorskim. Lekarze przypominają, że skuteczną ochroną są szczepienia, które od 1975 roku są obowiązkowe. Oznacza to jednak, że wiele osób dorosłych mogło nie być szczepionych jako dzieci. Co w takim przypadku?

Jak przypomina Główny Inspektorat Sanitarny, przed wprowadzeniem obowiązku szczepień przeciw odrze, czyli przed 1975 rokiem, stosowano tzw. przechorowanie odry. Oznacza to, że osoby po 50. roku życia mogą nie być zaszczepione. Jak zapewniają lekarze, przechorowanie daje trwałą odporność do końca życia.

Co jednak w przypadku, gdy ktoś nie pamięta czy przechorował lub czy był szczepiony? W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza rodzinnego z pytaniem o badanie poziomu przeciwciał przeciw odrze i ewentualnie po konsultacji z lekarzem, poddać się szczepieniu.

Osoby dorosłe zaszczepione jedną dawką szczepionki, w celu pełnego uodpornienia powinny przyjąć drugą, przypominającą dawkę szczepionki. Koszt szczepienia dla osób dorosłych pokrywa się we własnym zakresie.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA