Stary Browar ma już 15 lat!

Autor: AK fot. red./ CYRYL
Artykuł sponsorowany

Dokładnie 15 lat temu, 5 listopada 2003 roku otwarto Stary Browar, czyli miejsce, w którym sztuka i kultura łączy się z handlem i biznesem. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Poznaniu, które na stałe wpisało się nie tylko w krajobraz miasta, ale także na listę atrakcji turystycznych. Poznaniacy i turyści chętnie spędzają tu czas na wiele sposobów.

W miejscu, gdzie dziś stoi słynna galeria sztuki i handlu, od II połowy XIX wieku stał kompleks browaru. Założycielem był Ambrosius Hugger, który do Poznania przyjechał w 1844 roku. Jego interes szybko przejęli jego synowie, którzy w 1876 roku rozpoczęli rozwój browaru Huggerów. Problemy zaczęły się tuż przed wybuchem II wojny światowej. Podczas walk w 1945 roku, kompleks mocno ucierpiał, co praktycznie zakończyło interes Huggerów. Po wojnie otwarto tam Zakłady Piwowarskie w Poznaniu.

W 1998 roku należąca do Grażyny Kulczyk spółka Fortis "Nowy Stary Browar" wykupiła nieruchomość od firmy Lech Browary Wielkopolskie, a następnie, po wykupieniu także sąsiednich gruntów rozpoczęły się prace nad projektem Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar 50 50.

Początkowo, w latach 1999-2002, uprzątnięty teren udostępniany był teatrom, które wystawiały tu swoje sztuki. Pierwszy etap budowy Centrum rozpoczął się w 2002 roku.

Już rok później, 5 listopada 2003 roku oficjalnie otwarto Atrium, czyli część z ponad 100 sklepami, restauracjami i powierzchnią biurową. Kolejny rok, to kolejny rozwój - 29 kwietnia 2004 roku nastąpiło otwarcie Dziedzińca Sztuki połączone z wystawą prac światowej sławy włoskiego designera i architekta Alessandro Mendiniego. 

Niecałe trzy lata później, 11 marca 2007 roku otwarto również drugie skrzydło Starego Browaru, czyli Pasaż ze słynną Szachownicą.

W 2015 roku Grażyna Kulczyk sprzedała Stary Browar funduszowi Deutsche Asset & Wealth Management.

Zmiana właściciea nie oznaczała jednak zaniechania idei, która towarzyszyła Centrum od początku, czyli 50:50. Oznacza ona równe połączenie sztuki i biznesu. Jak mówiła twórczyny Starego Browaru, Grażyna Kulczyk podczas sobotniego spotkania z poznaniakami na Szachownicy, od początku chciała, by Centrum było miejscem, w którym sztuka wysoka będzie dostępna dla każdego.

Wydaje się, że cel został osiągnięty, a nawet mógł przerosnąć oczekiwania niektórych osób. Kompleks przyciąga na wiele sposobów. To miejsce zakupów, także tych luksusowych marek, spotkań ze znajomymi, miejsc z jedzeniem zarówno znanych sieciówek, jak i prestiżowych restauracji. Do dyspozycji klientów jest około 200 sklepów i kilkadziesiąt restauracji. Od niedawna, w Starym Browarze mieści się też redakcja portalu codziennypoznan.pl wraz z naszymi studiami telewizyjnymi. 

Znajduje się tu również 5-gwiazdkowy Hotel Blow Up, a także kluby muzyczne i kino. Organizowane są tu m.in. pokazy mody, warsztaty, targi, przedstawenia, wystawy oraz spotkania z różnymi goścmi. Nie można również zapomnieć o Parku Dąbrowskiego, czyli Parku Starego Browaru w centrum miasta, które przyciąga poznaniaków i turystów szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Ludzie przychodzą tam nie tylko posiedzieć na świeżym powietrzu wśród zieleni, ale także na koncerty, wystawy plenerowe, kino plenerowe czy zajęcia z jogi, a także inne wydarzenia edukacyjne, rekreacyjne i kulturalne.

Stary Browar stał się jedną z atrakcji turystycznych Poznania znajdując się na liście miejsc, o które najczęściej pytają turyści zarówno polscy jak i zagraniczni. Centrum Sztuki i Biznesu niewątpliwie podnosi prestiż nie tylko ul. Półwiejskiej, ale także i całego miasta.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA