PRO MEMORIA PTTK W POZNANIU

W dniu 1 listopada b.r., w uroczystość  Wszystkich Świętych, która w Polsce jest dniem wolnym od pracy, rozpoczyna się jak kraj długi i szeroki tradycyjne, najczęściej rodzinne odwiedzanie cmentarzy oraz spoczywających tam bliskich. Z tej okazji groby są przystrajane, zapalane są znicze  pamięci, a odwiedzający groby przeżywają chwile zadumy nad przemijaniem wszystkiego co doczesne, przywracając pamięć o tych, którzy żyli w przeszłości. Odwiedzając groby żołnierzy przywracamy także pamięć o 100-leciu Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 100-leciu wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

W tym dniu w Poznaniu, na Wzgórzu św. Wojciecha, nazywanym często Narodowym Sanktuarium Wielkopolski, a to dlatego, że na tym Wzgórzu znajdują się wyjątkowe zabytki związane z historią i kulturą naszego miasta, takie jak: kościół p.w. św. Wojciecha wraz z Kryptą Zasłużonych Wielkopolan, kościół – Sanktuarium p.w. św. Józefa, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, Pomnik Armii Poznań oraz Głaz Pamięci PTTK, ustawiony w 100-lecie Krajoznawstwa Polskiego w Wielkopolsce, odbyła się tradycyjna uroczystość Pro Memoria, poświęcona zmarłym, zasłużonym turystom i krajoznawcom poznańskim i wielkopolskim.

 Z tej okazji w kościele p.w. św. Wojciecha odbyła się msza święta w intencji zmarłych, którą odprawili proboszcz ks. Trojan Marchwiak oraz ks. prof. dr Mieczysław Mikołajczak, następnie przy Głazie Pamięci PTTK odczytano około 500 nazwisk zasłużonych, zmarłych działaczy Towarzystwa Krajoznawczego, Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz innych Osób, nie będących członkami tych Towarzystw, a zasłużonych dla krajoznawstwa w Poznaniu i Wielkopolsce. Uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe wystawione przez Oddział Środowiskowy PTTK – Poznań Nowe Miasto oraz Oddział PTTK Pracowników Kolejowych, którego poczet wystąpił w reprezentacyjnych mundurach galowych. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Oddziałów PTTK, członkowie Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych, przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania oraz Członkowie Honorowi PTTK. Organizatorami jedynej takiej  uroczystości w Polsce byli: Wielkopolska Korporacja Oddziałów PTTK – prezes Andrzej Kudlaszyk oraz Oddział Środowiskowy PTTK Poznań – Nowe Miasto – prezes Eugeniusz Jacek. Delegacja uczestników Pro Memoria złożyła kwiaty i proporczyk Honorowego Członka PTTK pod płytą śp. papieża Jana Pawła II w krużganku kościoła – Sanktuarium p.w. św. Józefa Ojców Karmelitów Bosych.

Także na Wzgórzu św. Wojciecha, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w dniach 31 października do 2 listopada b.r. trwała XIX kwesta, przeznaczona na renowację zabytkowej, poznańskiej nekropolii, zorganizowana przez Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego w Poznaniu. Na cmentarzu tym, jednym z najstarszych w Polsce, spoczywa wielu wybitnych Poznaniaków i Wielkopolan w tym poznańscy prezydenci, uczeni, artyści, ludzie czynu zbrojnego i pracy organicznej.