Ponad 100 certyfikatów na wypiekanie rogali świętomarcińskich

Autor: AK fot. UMP
REKLAMA
REKLAMA

Ponad 100 wytwórców z Poznania i Wielkopolski otrzymało certyfikaty, które są zaświadczeniem o tym, że ich wypieki są zgodne z tradycyjną recepturą i obowiązującymi przepisami dotyczącymi produkcji rogali świętomarcińskich.

Najsłodsze święto Poznania już w najbliższa niedzielę. Co roku, 11 listopada, czyli w dniu imienin Marcina, od rzemieślników zrzeszonych w Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu kupowanych jest średnio 250 ton rogali świętomarcińskich, czyli połowa tego, co sprzedaje się przez cały rok. 500 ton to około 2,5 miliona sztuk tego słodkiego tradycyjnego wypieku.

Certyfikaty, które są zaświadczeniem o tym, że rogal powstał zgodnie z odpowiednią recepturą przyznawane są od 11 lat. W 2008 roku poznański rogal świętomarciński został wpisany na listę "Produktów o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej".

"To jeden z dwóch wyrobów z unijnym certyfikatem w Wielkopolsce. Drugim jest kiełbasa biała parzona"
Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania

Do wypiekania używa się ciasta półfrancuskiego wypełnionego nadzieniem z białego maku, wanilii, mielonych daktyli lub fig, cukru, śmietany, rodzynek, masła i skórki pomarańczowej. Waga jednego rogala nie powinna przekroczyć 250 gramów.

Obecnie certyfikaty wydawane są na trzy lata, jednak wytwórcy mogą spodziewać się kontroli o wiele częściej.

"Na początku wydawaliśmy certyfikaty co roku. Od dwóch lat, te zakłady które już wcześniej go otrzymały, dostają dokument ważny przez trzy lata. Gdyby jednak coś się wydarzyło, to certyfikat jest zabierany. Dzięki tym dokumentom i stałym recepturom łasuchy z całej Polski, i nie tylko, znów będą się zajadały naszymi rogalami"
Stanisław Butka, starszy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu

Dzisiaj wręczono kolejne dokumenty - trafiły one do 105 wytwórców na terenie Poznania i Wielkopolski.

Poznaniacy uhonorowali tradycyjny wypiek również w inny sposób. Niedawno na rynku zadebiutowała poznańska edycja kultowej gry Monopoly. Na każdym banknocie znajduje się rysunek tradycyjnego rogala. Dzięki temu, tradycja jest utrwalana w różnych zakątkach Polski dzięki wspólnej grze.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA