Generał Dąbrowski i Józef Wybicki przyjechali na poznański Stary Rynek

Autor: AK fot. Sebastian Lach
REKLAMA

Choć pogoda dzisiaj płata figle, to poznaniacy chętnie i licznie zgromadzili się w samo południe na Starym Rynku, by wspólnie przywitać generała Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego wraz z oddziałem wojsk z czasów Napoleona wjeżdżających do Poznania. Inscenizacja miała przypomnieć wydarzenia sprzed 212 lat.

Inscenizacja to przypomnienie poznaniakom, że Powstanie Wielkopolskie z 1918 roku nie było pierwszym ani jedynym wielkopolskim zrywem niepodległościowym. W 1806 roku poznaniacy walczyli o wyzwolenie spod zaboru pruskiego.

"W 1806 roku wybuchło pierwsze zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Może nie było aż tak krwawe, ale Polacy przejęli wówczas inicjatywę, odebrali urzędy Prusakom, zrobili miejsce wojskom napoleońskim i wypełnili zadanie Napoleona, który mówił "obaczym czy Polacy godni są być narodem"."
Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu

Uroczystości rozpoczęły się po godzinie 11:00 od złożenia kwiatów na grobie Józefa Wybickiego oraz na symbolicznym grobie z sercem Jana Henryka Dąbrowskiego na Wzgórzu św. Wojciecha.

Około 12:00 na Stary Rynek wjechał powóz z generałem oraz Józefem Wybickim, którym towarzyszył oddział piechoty w mundurach z czasów napoleońskich, który odegrał również walkę oddziałów Polskich i Pruskich.

To nie koniec atrakcji - był również pokaz pirotechniczny oraz wspólne śpiewanie hymnu przy akompaniamencie chórów będących częścią Stowarzyszenia Musica Nostra i Stowarzyszenia Gloria in Musica i orkiestry z Dopiewa.

Po inscenizacji w Ratuszu odbyła się prezentacja obrazu Jana Gładysza "Wjazd gen. Jana Henryka Dąbrowskiego do Poznania w 1807 roku".

Inscenizacja wydarzeń z 1806 roku odbyła się już po raz trzeci dzięki Wielkopolskiemu Muzeum Niepodległości, przy współpracy z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk i Muzeum Historii Miasta Poznania.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA