Poznań doceniony przez NIK jako miasto dobrych praktyk i wzór do naśladowania dla innych miejscowości

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła polskie miasta i gminy pod kątem dobrych praktyk, w tym dostępności przestrzeni publicznej dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Poznań wypadł bardzo dobrze i zdaniem Izby, może być wzorem do naśladowania dla innych miejscowości.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła działania instytucji w różnych regionach Polski – w 5 urzędach marszałkowskich oraz 24 urzędach miast i gmin.

Sprawdzano, czy pracownicy urzędowi znają potrzeby i oczkiewania osób starszych i niepełnosprawnych, a także jakie działania są prowadzone z myślą o dostępności przestrzeni publicznej dla takich osób.

Z raportu NIK wynika, że Poznań jako jedno z nielicznych kontrolowanych miast prawidłowo rozpoznaje potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami i w swych działaniach bierze pod uwagę opinie mieszkańców. Wskazano m.in. na liczne konsultacje z przedstawicielami organizacji pozarządowych reprezentującymi interesy osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Doceniono również funkcjonowanie w Poznaniu Miejskiej Rady Seniorów, Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz Komisja Dialogu Obywatelskiego.

W stolicy Wielkopolski, w jako jednym z nielicznych miast przeprowadzono szkolenia i warsztaty w urzędach poświęcone potrzebom osób niepełnosprawnych.

Aż 85% skontrolowanych gmin nie posiadało opracowanych standardów dostępności dla przestrzeni publicznej. W tym zakresie Poznań znów należał do wyjątków – posiada gotowe wytyczne, które obejmują potrzeby różnych grup społecznych – opiekunów i rodziców z dziećmi, osób starszych, niepełnosprawnych, osób poruszających się z ciężkim bagażem oraz rowerzystów.

W raporcie NIK wspomniao również o gotowych planach ewakuacji osób niepełnosprawnych, dostępność stron internetowych oraz dostosowanie transportu miejskiego do potrzeb różnych grup społecznych.