Przełom w leczeniu raka? Poznańscy naukowcy bliscy rewolucyjnego odkrycia

Autor: AK
REKLAMA

Być może poznańskim naukowcom uda się zrewolucjonizować leczenie raka szyjki macicy oraz endometriozy. Trwają intensywne badania i testy nad rozwiązaniem, które może przyczynić się do niszczenia komórek rakowych.

Naukowcy, którym przewodniczy prof. Anna Goździcka-Józefiak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu są w trakcie rozpracowywania molekularnego mechanizmu działania glistnika jaskółcze ziele.

Zdaniem zespołu naukowego, jego ekstrakty mogą niszczyć komórki nowotworowe i ogniska endometriozy. W medycynie ludowej jaskółcze ziele używane jest do usuwania brodawek skórnych, które wywołują wirusy HPV.

W zespole znaleźli się naukowcy z UAM, Uniwersytetu Medycznego oraz Centrum NanoBioMedycznego.

W początkowym etapie obserwowano wpływ różnych ekstraktów glistnika na komórki. Okazało się, że działają one przeciwnowotworowo na komórki nowotworowe i hamują wzrost komórek wywodzących się z endometriozy.

W następnej kolejności rozpoczęły się testy na zwierzętach.

„Wyszliśmy z pomysłem, żeby skupiać się nie tylko na chorobach nowotworowych, ale także innych schorzeniach rozrostowych, które mają łagodny przebieg. Wyniki są bardzo obiecujące. Okazało się, że ekstrakty z Chelidonium działają wręcz prewencyjnie, jeśli chodzi o formowanie się nowych ognisk endometriozy. Nadal nie ma skutecznej metody leczenia tej choroby prowadzącej do niepłodności.”
naukowcy Uniwersytetu Medycznego


Takie odkrycie może być przełomowe i zrewolucjonizować leczenie raka szyjki macicy, a także endometriozy.

„U 10% pacjentek z endometriozą dochodzi do nawrotu choroby. Część lekarzy uważa, że jest ona stanem przedrakowym jednego z typów raka jajnika. Mimo postępu medycyny ten nowotwór jest bardzo śmiertelny”
UAM
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA