Generał Dąbrowski wprowadzi oddział napoleoński do Poznania

Autor: AK fot. UMP
REKLAMA

Generał Dąbrowski wprowadzi oddział w mundurach napoleońskich do Poznania. Kiedy? W najbliższą sobotę, 3 listopada, w samo południe. Inscenizacja ma upamiętnić 212. rocznicę wjazdu generała Jana Henryka Dąbrowskiego do Poznania i walki o wyzowlenie spod zaboru pruskiego.

Najsłynniejszą poznańską inscenizacją przyjazdu jest ta upamiętniająca przyjazd Paderewskiego do Poznania, jednak Miasto chce, by także ta związana z wprowadzeniem oddziału przez generała Dąbrowskiego w towarzystwie Józefa Wybickiego na stałe wpisała się w zwyczaje poznaniaków.

Inscenizacja będzie upamiętniać 212. rocznicę wydarzenia z listopada 1806 roku. Ma być także przypomnieniem dla Wielkopolan, że przed Powstaniem Wielkopolskim z 1918 roku poznaniacy walczyli również o wyzwolenie spod zaboru pruskiego.

"W 1806 roku wybuchło pierwsze zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Może nie było aż tak krwawe, ale Polacy przejęli wówczas inicjatywę, odebrali urzędy Prusakom, zrobili miejsce wojskom napoleońskim i wypełnili zadanie Napoleona, który mówił "obaczym czy Polacy godni są być narodem". Wielkopolanie w obydwu powstaniach - 1806 i 1918 roku - postępowali podobnie. Byli dobrze zorganizowani, byli przygotowani do wzięcia odpowiedzialności za władzę administracyjną, potrafili do sfinansować i zorganizowali szybko armię, która uczestniczyła również w dalszych bojach"
Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu

Przypomnienie wjazdu generała Dąbrowskiego odbędzie się już po raz trzeci dzięki Wielkopolskiemu Muzeum Niepodległości, przy współpracy z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk i Muzeum Historii Miasta Poznania.

Uczestnicy rozpoczną obchody od złożenia kwiatów na grobie Józefa Wybickiego i na symbolicznym grobie z sercem Jana Henryka Dąbrowskiego - na Wzgórzu Św. Wojciecha, w krypcie przy kościele Św. Wojciecha. Następnie, w południe na Stary Rynek w Poznaniu w powozie wjedzie Jan Henryk Dąbrowski oraz Józef Wybicki wraz z asystą.

Jak wyjaśniają organizatorzy, podczas objazdu Rynku dojdzie do "pewnych starć" z Prusakami.

" Odbędzie się swego rodzaju podróż w czasie, bowiem powóz zatrzyma się przy wystawie dotyczącej Powstania, które odbyło się 112 lat później. Wszystko zakończy się przed Ratuszem przemową gen. Dąbrowskiego w otoczeniu żołnierzy ubranych w kolorowe stroje z początku XIX wieku."
Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu

Po inscenizacji w Ratuszu odbędzie się prezentacja obrazu Jana Gładysza "Wjazd gen. Jana Henryka Dąbrowskiego do Poznania w 1807 roku".

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA