Irena Sendlerowa ma swój skwer w Poznaniu

Irena Sendlerowa, działaczka, która podcza II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci. W Poznaniu postanowiono upamiętnić ją w szczególny sposób – skwer w centrum miasta został nazwany jej imieniem.

Irena Sendlerowa jest jedną z najbardziej znanych bohaterek II wojny światowej. Dokładnej liczby żydowskich dzieci, których życie uratowała nie da się określić. Wiadomo, że do dziś żyją jeszcze osoby, które zawdzięczają jej swoje życie.

Sendlerowa już przed wybuchem II wojny światowej sprzeciwiała się przejawom upokarzania i nietolerancji wobec Żydów. W czasie wojny pomaga nie tylko polskim żołnierzom, ale także Żydom, szczególnie dzieciom, którym pomagała zbudować “nowe” życie po tzw. “aryjskiej stronie”.

“Nadal potrzeba ludzi o nonkonformizmie Ireny Sendlerowej, wrażliwych i empatycznych, którzy – na przekór wygodnemu zobojętnieniu – będą działać dla tych zepchniętych dziś na społeczny margines. Nadal potrzeba ludzi, którzy z uporem maniaka będą powtarzać przytoczone już tu dzisiaj słowa – ludzie są dobrzy, bądź źli. Pochodzenie, wyznanie, światopogląd – nie mają znaczenia”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

By upamiętnić Irenę Sendlerową w Poznaniu apelowano od dłuższego czasu. Z inicjatywą nadania jej imienia skwerowi u zbiegu ul. Mae Garbary i Stawnej wyszedł Tomasz Wierzbicki z Prawa do Miasta. Pomysł ani postać Sendlerowej nie wzbudzał żadnych kontrowersji i już w kwietniu Rada Miasta podjęła uchwałę w tej sprawie.

Dzisiaj nastąpiło oficjalne odsłonięcie tablicy, którego dokonał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wraz z odznaczonymi tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – Lucjanną Kuźnicką i Jadwigą Szczeszak.