Zebrano blisko 33 tys. par okularów dla mieszkańców Republiki Centralnej Afryki

Autor: Jakub Janiel fot. Redemptoris Missio
REKLAMA

Końca dobiegła prowadzona od miesiąca zbiórka szkieł kontaktowych zorganizowana przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Akcja „Czary mary okulary” na celu miała wsparcie najuboższych mieszkańców Republiki Centralnej Afryki, którzy zmagają z się problemami ze wzrokiem.

Liczba zgromadzonych okularów pozytywnie zaskoczyła organizatorów przedsięwzięcia. Zebrano ich na tyle dużo, że postanowiono obdarować nimi także obywateli innych krajów. Część szkieł przeznaczona dla mieszkańców Republiki Centralnej Afryki przekazana zostanie przez wolontariuszy wyjeżdżających na misję w listopadzie tego roku. Reszta wysłana zostanie obywatelom Kamerunu, Tanzanii, Ugandy i Rwandy.

Darem przekazanym Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” jest także frontofokometr pozwalający na sprawdzenie mocy okularów. Z wykorzystaniem urządzenia przekazanego przez prof. Krystynę Pecold udało się zbadać już blisko jedną dziesiątą szkieł przekazanych w ramach akcji. W sprawdzanie mocy okularów, dzięki wsparciu wykładowców optometrystów Katarzyny Dubas i Sławomira Nogaja, zaangażowali się studenci Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Założeniem zaplanowanej na listopad pilotażowej misji jest oprócz samego przekazania okularów stworzenie programu leczenia ślepoty rzecznej. Z pomocą poznańskiej okulistki prof. Krystyny Pecold badaniom poddane zostaną dzieci z miejscowej szkoły, a jeśli pozwolą na to warunki - również najmłodsi z okolicznych szkół.

Osoby zainteresowane wsparciem akcji prowadzonej przez fundację mogą przekazać datek przelewając środki na jej konto bankowe:
Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192. Należy pamiętać o zastosowaniu dopiska o treści „Czary mary okulary”.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA