Poznań na pomoc chomikowi europejskiemu

Poznań chce chronić i odbudować populację chomika europejskiego. Poznański ogród zoologiczny podpisał umowę o współpracy w tym zakresie z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody Salamandra.

Chomik europejski jest większy niż znane gryzonie, które zwykle można spotkać w polskich domach. Niektóre potrafią rozmiarem dorównać nawet szczurom. Charakteryzują się czarnym ubarwieniem brzucha i brunatno-rudą barwą na grzbiecie.

Gryzoń, o którego los chce się zatroszczyć poznańskie zoo wraz z Towarzystwem Salamandra został wpisany jako gatunek zagrożony do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Tylko w ciągu ostatnich 40 lat jego populacja w Polsce zmniejszyła się o 75%. Podobny problem występuje w krajach zachodniej i centralnej Europy.

Wśród przyczyn takiego rozwoju sprawy wymienia się m.in. zmianę systemu uprawy, zmiany klimatyczne oraz urbanizację przestrzeni.

Według planów Stare Zoo w Poznaniu ma stać się miejscem rozrodu chomika europejskiego.

„Mamy nadzieję, że osobniki urodzone i odchowane w zoo w Poznaniu będą stanowiły populację wyjściową dla zakończonej sukcesem odbudowy gatunku, tak jak stało się to w wypadku popielicy i susła moręgowanego. Projekt jest przykładem łączenia praktyki z nauką i wpisuje się w nowoczesna misję zoo”

Małgorzata Chodyła, rzeczniczka poznańskiego Ogrodu Zoologicznego

Obecnie mieszka tam 12 osobników. Projekt, który ma pomóc w ochronie, hodowli i reintrodukcji populacji gryzoni został opracowany przez prof. Dr hab. Joannę Ziomek z Zakładu Zoologii Systematycznej UAM i PTOP Salamandra.